Česká radost v českých kinech

Společný projekt MFDF Ji.hlava a Verbascum Indigo kinodistribuce vybraných českých dokumentárních filmů

Projekt Česká radost v českých kinech vznikl v roce 2011 ze spolupráce MFDF Ji.hlava a distribuční společnosti Verbascum Imago. „Jsem rád, že se podařilo projekt po třech letech znovu oživit a zafinancovat a těší mě, že obohatíme filmový podzim pěti novými českými dokumenty,“ říká distributor Richard Němec. Podle ředitele jihlavského festivalu Marka Hovorky „již první ročník České radosti ukázal, o jak skvělý jde počin. Množství diváků, které pět filmů tehdy navštívilo, ukázalo i dalším distributorům a kinařům, že dokument patří do kin.“

Česká radost v českých kinech je projekt společné kinodistribuce výběru z českých dokumentárních filmů uvedených na MFDF Ji.hlava zejména v sekci Česká radost, který realizuje Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava ve spolupráci s distribuční společností Verbascum Imago. Jihlavský festival a zejména jeho česká soutěžní sekce se tak stává globální událostí a divákům nabízí možnost seznámit se ihned po festivalu s tím nejzajímavějším z aktuální české dokumentární tvorby v jejich kině. Projekt společné distribuce a propagace byl podpořen Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Součástí projektu je také převod filmů do formátu DCP tak, aby mohly být promítány ve zdigitalizovaných kinech. Filmy jsou nabízeny ale i na DVD a BR discích pro další kina či DVD kluby, školy, hostince a další podobná zařízení.

Výběr obsahuje pět filmů, které se programují společně s tím, že každé kino, které má zájem se projektu účastnit, se zaváže odpromítat dle svých časových možností a preferencí minimálně tři z nich. Poté je možné v dané lokalitě hrát filmy bez dalšího omezení, tedy dle zájmu o jednotlivé konkrétní tituly. Ze zkušeností vyplývá, že dokumentární filmy dosahují dobré návštěvnosti, pokud nabízejí možnost diskuze diváků nad tématy filmů s jejich autory. Mají-li organizátoři projekcí o takovou příležitost zájem, pokoušíme se také o zajištění delegací dle časových možností tvůrců.

„České dokumentární filmy již dávno nevznikají jen pro televizní obrazovky. Jsou kinematografickými díly, která si zaslouží velké plátno, dobrý zvuk a soustředěné diváky. Jsem rád, že projekt Česká radost v českých kinech přinese výběr pozoruhodných českých dokumentů do desítek kin po celé České republice. Přijďte se i vy přesvědčit, jak výrazný je současný český dokument,” vyzývá Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava.

Více se o tomto projektu dozvíte na webových stránkách www.ceskaradost.cz.

 

Česká radost v českých kinech 2014

Film režiséra Martina Duška, K oblakům vzhlížíme z prostředí tuningových srazů, který je součástí distribuce, na 18. MFDF Ji.hlava v soutěžní sekci Česká radost zvítězil.

Tři z filmů z distribučního balíčku měly v Ji.hlavě svou premiéru: režisérka Alice Nellis přivezla na zahájení festivalu snímek Adopce: Konkurz na rodiče, inspirována vlastními zkušenostmi s osvojením dětí, vtipnou výpravu do duše českých myslivců zprostředkoval Jaroslav Kratochvíl ve filmu Lovu zdar! a na Ukrajinu se vypravil režisér Jiří Stejskal, který ve snímku Jáma sleduje svéráznou rodinu, jež bojuje v obležení developerských bagrů za záchranu farmy uprostřed sídliště. V kolekci je také dokumentární detektivka Pirátské sítě režiséra Davida Čálka.

Kompletní program projekcí v kinech v roce 2014 najdete ZDE.