Archiv

Vyberte ročník

Zvolte kategoriiÚvodem 2015


19. MFDF Ji.hlava 2015

Symbol letošního ročníku věčný oheň se stal místem setkávání Jihlavanů s festivalovými návštěvníky. Lidé všech generací se po celou dobu festivalu scházeli u ohnišť a vybaveni kytarami a špekáčky si užívali atmosféru podzimních dní plných dokumentární radosti.

Devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přivezl v šesti dnech od 27. října do 1. listopadu 2015 do České republiky legendy dokumentárního filmu, jakými jsou Artavazd Pelešjan a Viktor Kossakovsky. Mezi divácky nejatraktivnější filmy patřily mimo jiné i portrét ministra financí Andreje Babiše Matrix AB, za který režisér Vít Klusák získal Cenu diváků, film RINO režiséra Jakuba Wagnera o československém špionovi Karlu Köcherovi, který projekci sledoval z publika, nebo snímek Vitalyho Manskyho V paprscích slunce o životě v Severní Koreji.

„Devatenáctá Ji.hlava vzdala hold těm, kteří skrze svá díla kladou otázky, sdílejí s diváky své vidění světa a ukazují velký i malý svět z různých perspektiv – tedy režisérům. Při pohledu zpět vidíme, že to, co přetrvává už od dob jeskynních maleb v Altamiře, je dílo – a Ji.hlava je místem, které právě takovým dílům dává možnost vstoupit do komunikace s diváky,“ uvedl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.

Ji.hlava přitáhla pozornost nejen v rovině filmové, ale také společenské, když dala na Inspiračním fóru prostor diskuzím s kontroverzními osobnostmi dneška. Na otevřené diskuzi a setkání tváří v tvář s Julianem Assangem, Marií Aljochinovou a Osamou Mohsenem mohli návštěvníci vyslechnout jejich příběhy bez zkreslení prostředníky. „Velice si vážím toho, že účastníci měli o diskuzi zájem i přesto, že šlo o velice náročné a těžké téma. Potěšilo mě také, že položené otázky ukazovaly opravdový zájem a snahu pochopit současnou situaci mezi Evropou a Blízkým východem,“ uzavřel Osama.

Dvacátý jubilejní ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se uskuteční v týdnu od 25. do 30. října 2016.

 

Statistiky ji.hlavského festivalu

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přivedl v šesti dnech do Jihlavy přes 3500 akreditovaných festivalových účastníků, odehrál přes 250 filmů z 53 zemí, uspořádal na 160 projekcí, 44 akcí doprovodného programu a přes 35 akcí otevřeného programu pro filmové profesionály.

Z více než 3 400 přihlášených titulů bylo do programu 19. MFDF Ji.hlava zařazeno 233 snímků, z toho 58 světových, 9 mezinárodních a 11 evropských premiér. Dalších 21 dokumentů nabídl divákům program Dokument ČT.

Na večerním zakončení předali zástupci festivalu celkem 6 ocenění, na kterých se shodli členové jednotlivých porot.