HLAVNÍ PROGRAMOVÉ SEKCE
21. MFDF JI.HLAVA

Hlavní soutěžní sekce

Opus Bonum vybírá pozoruhodné filmy reprezentující tendence světového dokumentu. V porotě je pouze jeden porotce, který vybere nejzajímavější dílo (v roce 2016 zvítězil film Strašidla obcházejí Evropou a zvláštní uznání si získal snímek Usmívat se do telefonu).

Mezi moři je soutěžní sekcí, která reprezentuje země a národy střední a východní Evropy. Představuje dokumentární myšlení ve vzájemných dějinných, politických a kulturních souvislostech těchto zemí (v roce 2016 vyhrál film Oslnivý svit soumraku a zvláštní uznání si odnesl Dialog s Josefem).

Česká radost, prestižní výběr českých dokumentů, není jenom soutěží o nejlepší z českých filmů, ale především oslavou různosti české kinematografie. V porotě jsou osobnosti českého kulturního a společenského života, jeden obyvatel Jihlavy a vítěz z minulého ročníku České radosti (porota se v roce 2016 rozhodla udělit hlavní cenu dvěma filmům: FC Roma a Normální autistický film, který rovněž získal cenu studentské poroty).

Krátká radost je výběrem nejlepších krátkých filmů – svrchovaných děl, která prozkoumávají na malém a ještě menším prostoru možnosti a sílu dokumentu. V roce 2016 porota tvořená členy divadelního uskupení Vosto5 za nejlepší krátký film zvolila švédský snímek Desetimetrová věž.

První světla – soutěž pro debutující filmaře (hlavní ocenění za rok 2016 získal film Oslnivý svit soumraku, zvláštní uznání Moře zítra a studentskou cenu si odnesl dokument Věci).

 

Experimentální soutěžní sekce

Fascinace – soutěžní přehlídka experimentálních filmů každoročně představuje unikátní přístupy k zobrazování reality. Porota, tradičně tvořená členy jedné filmové rodiny, udělila v roce 2016 hlavní cenu snímku Paměťová stopa.

Exprmntl.cz je soutěžní přehlídka nejnovějších českých experimentálních filmů, které se vztahují ke skutečnosti a neustávají v pátrání po nových výrazech jejího zpracování na filmový materiál i digitální formáty. Ocenění v roce 2016 získal film Ondřeje Vavrečky De Potentia Dei.

 

Nové soutěžní sekce – Tři svědectví

Svědectví o politice

Svědectví o poznání

Svědectví o přírodě

 

Setkání s tvůrci

Masterclasses – důležitou součástí programu MFDF Ji.hlava jsou režijní, kameramanské i producentské Masterclasses. Otevírají dialog se zásadními osobnostmi dokumentárního filmu, a tak divákům poskytují prostor pro hlubší ponor do filmu.

 

  • Kompletní program 21. MFDF Ji.hlava 2017 včetně časového harmonogramu bude zveřejněn v první polovině října.