Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


15 let proměny kultury

Panelová diskuze

Před patnácti lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Naše kultura a umění se staly součástí širšího evropského prostoru. Jaká společenská a umělecká očekávání se k tomu vázala a nakolik se naplnila? Patnáct let jako období, v němž došlo k proměně politiky i společnosti – ovlivňuje tato změna uměleckou tvorbu a její vnímání? Patnáct let jako proměna našeho vztahu k Evropě a našeho místa v ní, ale i proměna pohledu na to, co znamená kultura. 

Ve spolupráci s kanceláří Kreativní Evropa u příležitosti 15 let vstupu ČR do EU.

Foto: Dita Havránková

Hosté 

Martin Kohout 

Vystudoval sociologii na FFUK a dokumentární tvorbu na FAMU. Ve svých třech celovečerních filmech zkoumal post-socialistickou transformaci české společnosti. Filmy se zabývaly privatizačními procesy a podílem občanů na fungování minulého režimu. V současnosti se snaží spolu s dokumentaristy Janem Rendlem, Janem Strejcovským a Jakubem Wagnerem pomáhat vzniku nezávislých dokumentárních filmů a jiných uměleckých projektů.

 

Pavla Melková 

Architekta a expertka v oblasti památkové péče, územního plánování a urbanismu. Přednáší na ČVUT a VŠUP a je autorkou řady knih, například Bastionu XXXI u Božích muk, Prožívat architekturu či příručky Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy. V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

 

Adam Svozil 

Vystudoval režii na DAMU v Praze. Je držitelem Ceny Marka Ravenhilla za inscenaci Rituální vražda Gorge Mastromase. Kromě práce v rozhlase spolupracoval s řadou divadel, mezi jinými se Studiem hrdinů, Meet Factory, Komorní scénou Aréna nebo Divadlem Na zábradlí. V posledním jmenovaném divadle je v současné době k vidění jeho inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži podle povídek Davida Fostera Wallace.

 

Moderuje 

Petr Fischer

Český novinář. Za novinářskou činnost byl oceněn Cenou Rudolfa Medka a Cenou Ferdinanda Peroutky. Byl hlavním komentátorem Lidových novin, působil v české redakci BBC, tři roky vedl kulturní rubriku Hospodářských novin a stejně dlouho i kulturní rubriku ČT. V České televizi měl pořad Konfrontace Petra Fischera. Mezi lety 2016 a 2018 zastával pozici šéfredaktora Českého rozhlasu Vltava.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt