Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Afrika, náš soused

Panelová diskuze 

 

Populačně nejrychleji rostoucí kontinent světa, který čelí klimatickým změnám, bezpečnostním konfliktům, nezaměstnanosti, masové vnitřní migraci a rostoucí nespokojenosti maldých lidí, kteří volají po lepších a spravedlivějších vládách a společenské emancipaci, se dostává mezi priority naší i evropské zahraniční politiky. Čím silnější bude Afrika, tím silnější budeme i my. Proč nám musí záležet na rovnocenném partnerství s africkým sousedem a jaké jsou naše společné perspektivy a společné příležitosti, které chceme uchopit?

 

Hosté

Tomáš Petříček

Ministr zahraničních věcí České republiky za Českou stranu sociálně demokratickou. Dříve působil na tomtéž ministerstvu ve funkci náměstka, stejně jako na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Kromě toho byl poradcem poslanců v Evropském parlamentu. Má doktorát z mezinárodních vztahů na Karlově univerzitě. Ve vědecké oblasti se zabývá tématy energetické politiky, udržitelného rozvoje a politické ekonomie.

 

Kalifa Samaké 

Doktorand molekulární a buněčné biologie, genetiky a virologie na Karlově univerzitě. Zabývá se výzkumem imunogenetiky živočichů. Jeho dlouhodobým cílem je zlepšit dostupnost jidla v tropické oblasti. Je zakladatelem asociace Initiative pour l’environnement et le developpement (IAD – Iniciativa pro životní prostředí a rozvoj). Ta se zaměřuje na mládež, které vysvětluje důležitost ochrany životního prostředí a rozvoje.

 

Ifesinachi Comedy Nwanyanwu

Oceněňovaný vizuální umělec, básník, filozof, ekologický aktivista a kulturní ambasador v Nigérie. V jeho dílech, která většinou využívají odpad a nalezené předměty, se prolíná duchovno se sociopolitickou perspektivou. Pracuje a žije mezi Abuji a Prahou.

 

Arkia Touré

Pochází z Mali, kde již více než 15 let pracuje jako novinářka. Jako reportérka národní rozhlasové a televizní stanici Mali (ORTM) pokrývala aktuality v oblasti rozvoje, zdravotnictví, ekonomie a vzdělávání. Nyní působí ve Studiu Tamani, rádiu sídlícím v Bamaku, které vysílá skrze 70 partnerských stanic napříč celým Mali pořady nabízející analýzu socio-politické a bezpečnostní situace. Ve své práci se také věnuje ženským právům.

 

 

Moderuje

Michael Rozsypal

Novinář a moderátor. Osm let pracoval v Českém rozhlase, kde na stanici analytické publicistiky ČRo Plus vedl politické rozhovory, moderoval debaty a také ranní vysílání. Vystudoval politologii na FSV UK.

 

Ve spolupráci s Odborem států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničních věcí.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt