26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Boj o digitální prostor

Panelová debata o digitálním prostoru mezi demokratizací a komunitou, konzumem a ziskem

 

Do nedávna jsme si internet a digitální technologie spojovali s rovným přístupem a šancemi, demokratizací nebo transparentností. S narůstajícím vlivem globálních korporací v něm zesílily principy kapitalismu, a to s mnohem vyšší intenzitou, než bylo zvykem ve fyzickém prostoru. Existují nástroje, kterými lze digitální prostor posunout směrem k realizaci občanství, komunitního života a demokratických principů? Jak společně těžit a nenechat se vytěžit?

 

Hosté*ky

 

Timo Daum

Odborník na digitální ekonomiku a lektor v oblasti podnikové informatiky a digitální transformace. Zaměřuje se především na analýzu a kritiku digitálního kapitalismu. Zabývá se zejména tématem platformového kapitalismu v dopravě a metodami agilního řízení. Od roku 2004 působí jako lektor v oblasti online, počítačové a digitální ekonomiky na vysokých školách aplikovaných věd v Německu i jinde v zahraničí. V současné době vyučuje na univerzitě v Hildesheimu a na Univerzitě aplikovaných věd RheinMain ve Wiesbadenu. V roce 2018 získala jeho kniha We're Capital: On the Critique of the Digital Economy (Jsme kapitál: Kritika digitální ekonomiky) ocenění Politická kniha roku od Nadace Friedricha Eberta.

 

Marie Heřmanová

Sociální antropoložka a publicistka. V současné době působí na Sociologickém ústavu Akademie věd a na Fakultě humanitních studií UK. Ve výzkumu se věnuje digitální antropologii, online identitám a komunitám, kultuře influencerů a genderovým nerovnostem v online prostředí, zaměřuje se také na šíření hate speech a konspiračních teorií v online prostoru a politické radikalizaci skrze sociální sítě. Je členkou studia aplikovaného antropologického výzkumu Anthropictures a pravidelně píše pro různá česká média.

 

Martin Tremčinský

Od roku 2017 doktorandem na Fakultě sociálních věd UK. Ve své disertační práci se věnuje kryptoměnám z pohledu ekonomické antropologie s důrazem na sociální struktury, které tyto technologie umožňují vytvářet. Mimo kryptoměny se věnuje také problematice exekucí a předlužení. Přispívá do internetového deníku A2larm.

 

Moderuje

 

Patrik Eichler

Novinář a moderátor. Je zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie (MDA) a redaktorem dvouměsíčníku Listy. Působil také v Literárních novinách (2007–2009) a jako mluvčí ministra pro lidská práva (2016–2017). Věnuje se politické programatice, české a středoevropské politice.

 

Ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v České republice a Masarykovou demokratickou akademií.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy