Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Česká půda v bodě nula

Panelová diskuze 

 

Měnící se klimatická situace má dopady na české zemědělce. Zemědělství přestává být výlučně odbornou záležitostí samotných farmářů a jeho stav se stává zájmem širší veřejnosti. Zdecimovaná půda, převaha velkých ploch i státní politika podporující zejména agrokorporace jsou dnes nevýhodným bodem nula. Jak proměnit naše zemědělství tak, abychom zvrátili negativní trendy a ustáli tlak klimatické změny? Jakou roli mají v této změně sehrát dotace a jakou sami zemědělci?  

 

Hosté

Jan Štefl

Soukromý zemědělec a podnikatel z Domašína u Studené. Jan Štefl je od roku 2013 místopředsedou Asociace soukromého zemědělství ČR. Působí také jako soudní znalec v oboru ekonomika a strojírenství, motorová vozidla a zemědělské stroje. Absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Praha (obor mechanizace zemědělství). Od roku 1991 soukromě hospodaří na rodinné farmě u Jindřichova Hradce, která je z větší části provozována v režimu ekologického zemědělství.

 

Alena Malíková

Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Brně (dnes Mendelova univerzita), po působení ve státní správě (ochrana přírody, zemědělská agentura) pracovala v Bioinstitutu, o.p.s. Olomouc. V současné době je velmi aktivní důchodkyní. 

 

Ladislav Miko

Odborník v oblasti ochrany životního prostředí, od května do listopadu 2009 byl ministr životního prostředí České republiky ve Fischerově vládě, od roku 2017 je místopředseda strany LES. Patří mezi nejvýše postavené Čechy v administrativě Evropské unie – od roku 2005 působil v Generálním ředitelství pro životní prostředí Evropské komise, jako ředitel odboru pro ochranu přírodních zdrojů a biodiverzity a v letech 2011 až 2017 působil jako zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele. Od roku 2018 je vedoucím Zastoupení Evropské komise na Slovensku.

 

Moderuje

Anna Kárníková

Ředitelka významné ekologické organizace Hnutí DUHA (Friends of the Earth Czech Republic). V neziskovém sektoru působí od roku 2018, když dříve vedla Centrum pro dopravu a energetiku. Mezi lety 2014-2017 stála v čele Odboru pro udržitelný rozvoj na Úřadu vlády ČR, který zajišťoval koordinaci napříč resorty v agendě udržitelného rozvoje. Se svým týmem připravila rozvojovou strategii Česká republika 2030.

 

Ve spolupráci s Hnutím DUHA.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt