Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Co hýbe Afrikou

Panelová diskuze

 

Afriku máme spojenou s vysokou mírou migrace. Často známe ale jen její malou část z výjevů u našich evropských břehů. Devět desetin se jí však odehrává uvnitř kontinentu samotného. Se znalostí ekonomických a geopolitických trendů, můžeme lépe porozumět důvodům, které Afričany vedou k tomu odejít do jiných států či regionů nebo dokonce na jiný kontinent. Jak (vnitřní) migraci ovlivňuje bezpečnostní situace nebo klimatická změna? Jak velkými fenomény jsou urbanizace a stěhování za prací? A jak nastavit funkční migrační politiku, aby reflektovala složitou realitu zatíženou dopady kolonialismu?

 

Hosté

Peter Tinti

Novinář, který se zaměřuje na konflikty, bezpečnost, lidská práva a organizovaný zločin. Za svou práci obdržel řadu cen. Jeho texty a fotografie se objevují v takových periodicích, jako jsou The New York Times, The Wall Street Journal, Foreign Policy, World Politics Review nebo Vice. Společně s Tuesday Reitano napsal knihu Migrant, Refugee, Smuggler, Savior.

 

Tereza Němečková

Působí jako pedagožka a výzkumnice na katedře mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha. Dlouhodobě se věnuje ekonomickému rozvoji Afriky. V posledních letech se díky četným cestám do Maroka detailněji zajímá o vývoj v této zemi, a to v kontextu celkového ekonomického rozvoje regionu severní Afriky.

Moderuje

Tereza Hronová

Pracuje jako mediální koordinátorka ve společnosti Člověk v tísni. Natáčí také audiodokumenty pro Český rozhlas a reportáže pro pořad Objektiv. Navštívila Afriku více než patnáctkrát – Zambii, Rwandu, Tanzanii, Jižní Súdán, Angolu, DR Kongo atd. Cestuje nejraději s kamerou, tráví čas s místními lidmi a jejich příběhy pak vypráví v Česku.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt