Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Co nás čeká na levici?


Poválečné evropské státy se vyznačovaly státem řízenou redistribucí a solidaritou napříč sociálními skupinami. Vznikl silný sociální stát, který ve třetím tisíciletí koroduje. Levice se potýká se svou legitimitou a ve volbách zažívá propad. Jakým způsobem může levice znovu oslovit veřejnost? Jak najít své voliče při postupném zániku tradičních dělnických skupin? O krizi levice budou diskutovat kunsthistorička Milena Bartlová, britský politický komentátor Neal Lawson, sociolog Daniel Prokop a expremiér Vladimír Špidla.


Milena Bartlová
Česká historička umění a publicistka. Zabývá se hlavně středověkým uměním, o němž mimo jiné napsala publikaci Pravda zvítězila: výtvarné umění a husitství 1398–1490 (2015). Věnuje se také současnému umění, teorii a metodologii dějin umění či otázce identit a historické paměti.


Neal Lawson
Britský politický komentátor. Předsedá levicovému labouristickému think tanku Compass. Je členem poradního orgánu spolku We own it!, který se snaží zastavit privatizování veřejných služeb ve Velké Británii. Na pozici editora působí v levicovém magazínu Renewal. Sociolog Zygmunt Bauman Lawsona označil za „jednoho z nejbystřejších a nejdůvtipnějších mozků britské politické scény“.


Daniel Prokop
Český novinář, sociolog a mediální analytik. V současné době je ředitelem výzkumu společnosti Median. Coby novinář působil v redakci iDNES.cz. Absolvent bakalářského oboru Sociologie a magisterského oboru Mediální studia na Fakultě sociálních věd UK.


Vladimír Špidla
Český politik. V letech 2002 až 2004 byl premiérem České republiky a také předsedou ČSSD. Od roku 2004 byl šest let evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Od října 2011 působí jako ředitel sociálnědemokratického think tanku Masarykova demokratická akademie.


Moderuje: Kateřina Smejkalová

Česká politoložka. Věnuje se tematice spjaté s digitalizací práce, genderovou problematikou a také sociologií technologického vývoje. Komentuje společenské i politické dění v Německu. Pracuje jako vědecká pracovnice u českého zastoupení německého think tanku Friedrich-Ebert-Stiftung a působí také jako publicistka.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time