Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Co nás čeká v médiích?


Současná žurnalistika se utkává s novými výzvami: konkurencí bezplatných dezinformačních webů a fake news, poklesem předplatitelů tištěných novin, vstupem politicky angažovaných vlastníků do vydavatelských domů, nedostatečnými prostředky pro investigativní žurnalistiku či tlakem konzumentů na rychlost a zkratkovitost. Jaké má nástroje pro přežití svého étosu? O budoucnosti žurnalistiky budou diskutovat novináři Robert Čásenský, Tomáš Etzler a Ján Simkanič, novinářka Apolena Rychlíková a výzkumník Václav Štětka.


Robert Čásenský

Český novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel reportážně-investigativního magazínu Reportér. V letech 2006–2013 byl šéfredaktorem deníku Mladá fronta DNES, v roce 2013 odešel z mediální skupiny MAFRA poté, co ji koupila společnost Agrofert Andreje Babiše. V roce 2009 patřil mezi hlavní iniciátory novinářských protestů proti tzv. náhubkovému zákonu.


Tomáš Etzler
Český novinář. Jako reportér CNN a České televize pracoval ve více než šedesáti zemích. Připravoval zpravodajství z válek v Afghánistánu, Iráku a z jiných konfliktů. Sedm let působil v Číně a Asii. Jeho práce se objevila také v BBC, ITN, Channel 4 nebo českém tisku. V roce 2007 získal cenu Emmy.


Ján Simkanič

Český novinář a vydavatel, který v současné době rozjíždí nezávislý Nový deník. Do roku 2018 vedl dvanáct let vydavatelství Internet Info, které stojí za weby jako Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz, pořádá anketu Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. Připravil sborník vzpomínek Mé dětství v socialismu, sestavil knihy České nesvědomí, Přelud svobody a Mediální revoluce.


Apolena Rychlíková

Česká dokumentaristka a novinářka. Věnuje se sociálně kritickému dokumentu. Za snímek Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2011) získala Cenu Karla Vachka Anime. Její dokument o fenoménu levné práce Hranice práce (2017) získal na 21. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu Česká radost za nejlepší český dokument a cenu fi lmové kritiky v kategorii Mimo kino. Držitelka Novinářské ceny 2017 Nadace OSF v kategorii „Nejlepší komentář“.


Václav Štětka
Václav Štětka působí od roku 2016 na britské Loughborough University, kde vyučuje mediální studia a politickou komunikaci. V letech 2009-2013 byl výzkumným pracovníkem na University of Oxford, poté přešel na Karlovu univerzitu, kde v letech 2013-2015 vedl výzkumnou skupinu PolCoRe.  Mezi jeho odborné zájmy dále patří sociální sítě, transformace mediálních systémů a problematika globalizace a mediálního vlastnictví.


Moderuje: Jan Motal

Český filozof, dramaturg a režisér. Zaměřuje se na problematiku filozofi e dialogu, o níž publikoval knihu Dialog uměním (2016). Je aktivní i jako publicista a komentátor, letos vyšel výbor jeho textů Průhledné zrcadlo. Natočil několik dokumentárních filmů. Na Masarykově univerzitě vyučuje etiku médií, učí i na Divadelní fakultě JAMU.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time