Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Co nás čeká ve střední Evropě?


Historicky složitý geopolitický prostor střední Evropy se začal opět intenzivně zabývat sám sebou pod vlivem výrazných politických změn a sociálních i politických konfliktů napříč svými společnostmi. Nejednoznačný vývoj jednotlivé země spojuje. Jak vnímat a budovat svou pozici v Evropě a ve světě? O tom, jaký má středoevropský prostor potenciál a jak jej využít a kam se jazýček vah vychýlí, budou diskutovat socioložka Olga Gyáršáfová, kurátorka a pravnučka T. G. Masaryka Charlotte Kotíková, politolog Szilárd István Pap, literární historik Martin C. Putna a žurnalistka a kritička Agata Pyzik.


Oľga Gyárfášová
Slovenská socioložka a politoložka. Od roku 2016 je ředitelkou Ústavu Európskych štúdií a medzinárodných vzťahov. Věnuje se právům menšin, politické kultuře i analýzám populismu a pravicového extremismu.


Charlotta Kotíková

Česká teoretička výtvarného umění, která od roku 1970 žije v USA. V současnosti působí jako nezávislá kurátorka, v letech 1983–2007 pracovala v Brooklynském muzeu v New Yorku. Byla také předsedkyní Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Je pravnučkou T. G. Masaryka.


Szilárd István Pap

Maďarský novinář, antropolog a politolog. Studuje doktorandský program na Středoevropské univerzitě v Budapešti, obor sociologie a sociální antropologie. Spoluzaložil nezávislý maďarský zpravodajský server Mérce, který se soustředí hlavně na sociální spravedlnost, nerovnost a diskriminaci. Sám píše především o nacionalismu a národní identitě ve střední a východní Evropě.


Martin C. Putna

Český literární historik a kritik. Vystudoval klasickou filologii, slavistiku a teologii, přednáší na UK v Praze. Vedl Knihovnu Václava Havla. Zabývá se především vztahem kultury a náboženství. Vydal tři svazky České katolické literatury (1998–2017), tři svazky Obrazů z kulturních dějin – Amerika, Rusko a Střední Evropa (2010–2018) či Duchovní portrét Václava Havla v rámu české kultury (2011).


Agata Pyzik

Polská novinářka a kulturní teoretička. Píše o kultuře, umění a politice. Je autorkou knihy Poor but Sexy, ve které se zabývá pohledem Západu na Východoevropany. Publikuje v polském a britském tisku.


Moderuje: Martin Ehl
Český novinář a politolog. Od roku 2001 pracuje v Hospodářských novinách, dvanáct let byl vedoucím zahraniční rubriky, nyní je hlavní analytik HN. V českých médiích pracuje od roku 1992. Je autor knih Globalizace: Pro a proti a Třetí dekáda: O životě, politice a lidech mezi Bruselem a Gazpromem.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time