Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Data jako surovina 21. století

Panelová diskuze 

 

V rozsáhlém digitálním prostoru tvoří jakési rozdělovníky digitální platformy, ať už jde o vyhledávač Google, sociální síť Facebook nebo tržiště Amazon. Za nimi stojící technologické firmy jsou zcela novým typem aktérů: jsou mimořádně silnými ekonomickými hráči a data, jež sbírají, jim dávají do rukou velkou, obvykle ale neviditelnou moc. Co si s novým rozložením sil v globální ekonomice a politice počnout? Jaké jsou možnosti politiky a spotřebitelů? Mohou vzniknout méně problematické alternativy?

 

Hosté

Philipp Staab

Profesor sociologie budoucnosti práce na Humboldtově univerzitě v Berlíně působící v projektu Einstein Center Digital Future (ECDF). Jako sociolog se zabývá otázkami technologické změny, práce, politické ekonomie a sociální nerovnosti.

 

Kateřina Smejkalová

Vědecká pracovnice u německého veřejného think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung a publicistka. Zabývá se zejména společenskými dopady technologií, prací a její budoucností, komentuje aktuální dění v Německu. Vystudovala germanistiku a politologii na Ruhr-Universität v západoněmecké Bochumi.

 

Ondřej Lánský

Sociolog a sociální teoretik Ondřej Lánský vede katedru občanské výchovy a filosofie na Pedagogické fakultě UK. Současně působí na Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. V jarním semestru 2017 působil jako stipendista Fulbrightovy nadace na Rutgers University v New Jersey (USA).

 

Moderuje

Patrik Eichler

Novinář a moderátor. Je zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie (MDA) a redaktorem dvouměsíčníku Listy. Působil také v Literárních novinách (2007–2009) a jako mluvčí ministra pro lidská práva (2016–2017). Věnuje se politické programatice, české a středoevropské politice.

 

Ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung a Masarykovou demokratickou akademií.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt