Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Dokumentární dialog s Aleksandrem Rodionovem O divadle, síle slova i síle státního aparátu


Aleksandr Rodionov a jeho tvorba jsou neodmyslitelně spjati s ruským dokumentárním divadlem TEATR. DOC, které založili jeho rodiče a které v poslední době čelí tlaku státní moci, mj. právě i kvůli hrám, které reagují na současné dění v Rusku a neváhají ho kritizovat. Rodionovovo psaní je založeno na technikách dokumentárního divadla, shromažďuje dialog o reálném životě a přizpůsobuje jej dramatickým účelům. Jeho styl je ovlivněn technikou dokumentárního dramatu Verbatim, opírající se o reálné dialogy, začleňující slova skutečných lidí do hry, jako například ve hře vytvořené z rozhovorů s rostoucí populací migrantů v Moskvě Válka Moldavců o kartonovou krabici.


Aleksandr Rodionov

Ruský dramatik, scenárista a spisovatel. Absolvoval Literární institut Maxima Gorkého, spolupracoval s festivalem mladé dramatiky Ljubimovka a dokumentárním divadlem TEATR.DOC. Patří k představitelům tzv. nového dramatu. Je autorem dokumentárních her i filmových scénářů. Film Borise Chlebnikova Svobodná volba podle jeho scénáře zvítězil na benátském festivalu v roce 2006 a krátký film Všichni umřou, jen já ne podle jeho scénáře zvítězil v roce 2008 na filmovém festivalu v Cannes.


Moderuje: Marek Hovorka
Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Festival založil v roce 1997. V letech 1998–2005 studoval katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Je spoluzakladatelem sítě evropských dokumentárních festivalů Doc Alliance, filmového trhu East Silver, online platformy pro distribuci dokumentárních filmů DAFilms.


Moderuje: Filip Remunda

Český režisér, kameraman a producent. Vystudoval katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se vryl spolu s Vítem Klusákem kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time