ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Dvě války naráz

Panelová debata o vyrovnávání se s dopady války v Ukrajině 

 

Rusko rozpoutalo v Evropě hned dvě války. Ta strašnější se odehrává v Ukrajině. A kromě lidských životů a živobytí devastuje i přírodu. Dopady na lidské zdraví i zdejší ekosystémy jsou obrovské. A Vladimir Putin vede i energetickou válku s Evropou. Vysoké ceny elektřiny a plynu tu přivádí lidi do chudoby, ohrožují společenský soulad a stabilitu demokratických režimů. Jak vypadá krajina zmítaná konfliktem a jak teď nejúčinněji pomáhat? Jak se Evropa narychlo vypořádává s výpadkem surovin z Ruska? Kam bude Evropa i Ukrajina směřovat v dalších letech?

 

Hosté*ky

 

Anna Ackermann*

Politická analytička Mezinárodního institutu pro udržitelný rozvoj a zakládající členka ukrajinské nevládní organizace Centrum ekologických iniciativ „Ecoaction“. Od začátku ruské invaze pracuje na zelené obnově poválečné Ukrajiny a koordinuje spolupráci ukrajinských a unijních organizací v této otázce.

 

Martin Jirušek

Odborný asistent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na Masarykově univerzitě. Specializuje se na geopolitiku a energetickou bezpečnost se zaměřením na střední a východní Evropu, Rusko a Spojené státy. Zároveň působí jako editor odborného časopisu Czech Journal of Political Science.

 

Miriam Macurová

Klimatická kampaňérka v Greenpeace, kde se na expertní úrovni věnuje především tématu evropské klimatické politiky. Zabývá se zejména Zelenou dohodou pro Evropu, legislativním balíčkem Fit for 55 a také českým předsednictvím v Radě Evropské Unie a jeho dopadům na klimatickou politiku EU. Minulý rok dokončila magisterské studium Sociální a kulturní ekologie na Karlově Univerzitě v Praze.

 

Moderuje

 

Helena Truchlá

Česká novinářka, autorka podcastu Středoevropanka a analytička výzkumného ústavu STEM, věnuje se projektu České zájmy v EU. V letech 2018 až 2022 působila jako redaktorka zahraniční rubriky Aktuálně.cz. Věnuje se evropským záležitostem a dění v Německu. Píše o budoucnosti české a evropské energetiky a životního prostředí. Dříve psala pro Hospodářské noviny a vybraná německá média. Studovala ekonomii a politologii v Brně, Berlíně, Bordeaux a Edinburghu. Podílela se na projektu serveru Aktuálně.cz Chudé Česko 2021, seriálu reportáží, rozhovorů a analýz zaměřených na sociální nerovnost a skrytou chudobu.

 

*Anna Ackermann se k nám připojí živě z Ukrajiny.

 

Ve spolupráci s Aktuálně.cz.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms