Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Emancipace pokaždé jinak

Úvodní řeč a rozhovor mezi hosty

 

Boj za ženská práva má v různých koutech světa různé podoby. Neexistuje jeden feminismus. Není to homogenní směr, naopak má mnoho poloh a cílů. Různorodost nebrání vytváření aliancí, vzájemné komunikaci a výměně návodů na úspěšné akce. Proč je třeba zohledňovat různé kontexty a poskytovat prostor různým chápáním ženské emancipace? Jak se od sebe vzájemně učit? S jakými problémy se potýkají feministky a feministé v zemích s demokratickým deficitem? A co mají společného snahy za demokratizaci politického života s bojem za práva žen a LBGT komunity?

 

Úvodní řeč

Fawzia Koofi 

Afghánská politička a spisovatelka. Bojovnice za práva žen a dětí a za demokracii. Politice se věnuje od roku 2001, kdy vedla kampaň „Zpátky do školy“, prostřednictvím níž prosazovala právo žen na vzdělání. V roce 2002 pracovala pro UNICEF v oblasti ochrany dětí a počínaje rokem 2005 je poslankyní a místopředsedkyní poslanecké sněmovny. Předsedá parlamentní komisi pro ženské otázky.

 

Hosté 

Jana Smiggels Kavková 

V oblasti ženských práv pracuje od roku 2005, v letech 2009–2017 jako ředitelka Fóra 50 %, organizace prosazující vyšší zastoupení žen v politice. Předsedala síti 35 ženských organizací České ženské lobby, kterou také zastupovala v Evropské ženské lobby (EWL). Je členkou Genderové expertní komory ČR. Od září 2018 působí jako advokační expertka v RUBIKON Centru, kde pomáhá prosadit systémové změny v oblasti vězeňství.

 

Fatima Rahimi 

Novinářka Deníku Referendum, moderátorka pořadu Hergot! na Radiu Wave na Českém rozhlase a studentka Univerzity Karlovy. Pochází z města Herát v Afghánistánu, v České republice žije od roku 2000. Ve své novinářské práci se zaměřuje na sociální témata týkající se bydlení, vzdělání, migrace a ženských práv. Pokouší se čtenářům přiblížit situaci v zemích, jako je Afghánistán, a využívá k tomu své znalosti jazyka a místního prostředí. 

 

Moderuje 

Saša Uhlová 

Vystudovala romistiku a po studiích se věnovala terénnímu výzkumu v sociálně vyloučených lokalitách. Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně, pak začala pracovat jako novinářka. V roce 2017 zmapovala pracovní podmínky nekvalifikovaných a nízkopříjmových skupin obyvatel. V rámci projektu vydala reportáže v internetovém deníku A2larm a vystupovala v dokumentu Hranice práce Apoleny Rychlíkové.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt