Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Globální vzepětí žen

Rozhovor

 

Co a jak musíme udělat, aby se institucionalizované násilí vůči ženám v mnohých podobách stalo minulostí? Píseň a taneční choreografie Un Violador en Tu Camino (Násilník ti kříží cestu) chilské feministické divadelní skupiny Las Tesis se stal globálním protestsongem tematizujícím násilí páchané na ženách, do jehož performance se zapojily ženy ve více než padesáti zemích světa. Chilské uskupení neobžalovává násilníky jednotlivce, ale celý systém, jímž je prorostlá kultura ponižování žen. 

 

Hosté

Kolektiv LASTESIS

Interdisciplinární kolektiv původem z chilského města Valparaíso, které tvoří Daffne Valdés, Paula Cometa, Lea Cáceres a Sibila Sotomayor. S využitím performance upozorňují na genderová témata a převádějí feministické teorie do multimediálního formátu. Jsou autorkami performance Un violador en tu camino (Sexuální násilník na tvé životní pouti), která byla provedena ve více než 50 zemích.

 

Moderuje

Martina Malinová

Dokumentaristka. Věnuje se také rapu, psaní poezie a mediálnímu vzdělávání. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudovala obor sociální antropologie a mediální a komunikační studia, později na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění dokumentární tvorbu. Na podzim 2019 nastoupila na Akademii výtvarných umění do Ateliéru nových médií II. Je autorkou feministického zinu Drzost. Ve své filmové tvorbě se snaží dávat hlas lidem a tématům, o kterých není dostatečně slyšet.

 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt