Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


HEAR: Akce olej - nový true crime podcast

Zcela nový investigativní podcast, který vyšel v září před volbami. Pro Deník referendum natáčejí dokumentaristka Brit Jensen a novinářka Zuzana Vlasatá.

 

Hosté, kteří budou přítomni: Zuzana Vlasatá, Dan Moravec (dramaturg), Adam Voněš (zvukový design). Moderuje Andrea Hanáčková. 

 

Akce olej (Zuzana Vlasatá, Brit Jensen)

Představte si kamion s velkou stříbrnou cisternou, která se pomalu naplňuje hustou zlatavou tekutinou. Svět řepkového oleje. Svět nákupů a prodeje, fůr a tun, komodit a marží. To byl svět Miroslava Trávníčka, podnikatele se zemědělskými komoditami ze Svitav, kterému hrozí šest let vězení. Obsah spisu ale nasvědčuje, že strůjcem podvodu může být někdo jiný. Možná je Miroslav Trávníček obětí zajišťovacích příkazů a nebo také něčeho horšího. Proč to policie a soud ignorují zjišťují Zuzana Vlasatá a Brit Jensen.

 

“Policie toho rána natočila video, které posléze odvysílala ve zprávách Česká televize. Dva policisté odvádějí od vchodových dveří šedovlasého muže v džínách a modrém tričku. Má spoutané ruce a stejně jako zasahující policisté rozmazaný obličej. Spoutaný muž je Miroslav Trávníček, obchodník se zemědělskými komoditami na Svitavsku. Podle policie je právě on hlavním organizátorem rozsáhlých karuselových podvodů.”

 

Zuzana Vlasatá je česká investigativní novinářka. S psaním reportáží začínala ve společensko-ekologickém časopise Sedmá generace. Od roku 2014 je vedoucí rubriky Reportáže internetového Deníku Referendum. 

 

Je spoluautorkou knihy – bestselleru – Žlutý baron, která rozkrývá skutečné politické a podnikatelské úmysly Andreje Babiše. Kniha inspirovala vznik celovečerního dokumentárního filmu Selský rozum.

 

Jako stipendistka se zúčastnila dvou Globálních konferencí investigativních novinářů. Za svou práci získala několik nominací na různé novinářské ceny.

 

Brit Jensen je dánská audiodokumentaristka a dramaturgyně působící v České republice. Je autorkou desítek audiodokumentů pro britské, dánské, australské i české rozhlasové stanice.

 

Spolu s novinářkou Magdalenou Sodomkovou natočila první český true crime podcast Matematika zločinu. Několik let pracovala pro Český rozhlas. V současnosti produkuje pro nezávislé platformy, například pro Audionat, jehož je také spoluzakladatelkou.

 

Její díla byla vícekrát oceněna na mezinárodních rozhlasových festivalech. Za svou osobní audio esej „Lock-down ve stereu“ získala v roce 2021 hned tři ocenění na irském festivalu HearSay. V roce 2016 dostala novinářskou cenu za audio dokumentární seriál Yusra plave o život.

 

HEAR: současný audio dokument

Sekce věnovaná audio dokumentu ve všech jeho aktuálních podobách.

 

Audio dokumentární tvorba je na vzestupu ve světě i v Česku. Pomáhají nejen nové podcastové technologie, ale hlavně dostupnost nahrávacích zařízení, intermedialita a interakce mezi tvůrci a publikem. Čisté audio láká i vášnivé příznivce audiovize. V tuzemsku již vznikají audio dokumentární pořady a seriály nejen pro Český rozhlas, ale také pro nezávislé instituce a media. Produkce je čím dál rozmanitější. 

 

HEAR je platforma - meeting place, kde oslavíme právě tuto rozmanitost a podpoříme vývoj, kvalitu a hravost audio dokumentaristiky. Program obsahuje promítání tematických audio dokumentů, podcastů a diskuze s tvůrci a dalšími hosty. 

 

HEAR je podpůrný pilíř pro audio dokumentární tvorbu v Česku, má být inspirací pro nové i zkušené audio dokumentaristy, a hrát významnou roli v neustálém vývoji audio dokumentárních žánrů. Do budoucna chceme program rozvíjet a rozšířit například o masterclasses, zahraniční tvorbu, hosty a soutěž.

 

HEAR připravily Eva Lammelová, Brit Jensen a Andrea Hanáčková.

 Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy