26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


HEAR: Audio kontemplace s Janem Hanákem

Co poslouchá kněz a dokumentarista Honza Hanák v období půstu i jindy?

Jan Hanák publikum provede výběrem poslechu z audio tvorby, který si pro HEAR připravil.

 

Zrak smyslům dominuje, je barevný a nádherný, všeobjímající. Jeho pokušením je ale nechat člověka jen na povrchu onoho viditelného. Je moudré nechat mocný zrak odpočinout. Zvuk ve svých prostých podobách ticha umí příměji uvádět do obrazů zvnitřnělých. Stačí zavřít oči a zvuk číst, zvuk rozjímat, zvuk vnímat, zvuk opustit a nechat promlouvat, co je ukryto za ním. Lectio, meditatio, adoratio, contemplatio, actio. Starobylá cesta k uchopení podstat věcí, jevů, situací, vztahů, bytí. Zkusíme to společně v dokumentárním impresionistickém doteku Jiřího Slavičínského Blindfold Yourself a v iniciaci do mystické podstaty lidství, autorském audio dokumentu Ona je kněz (Jan Hanák – Ludmila Javorová). MFDF Ji.hlava letos udělí cenu za nejlepší dokumentární knihu. Knižní rozhovor s Ludmilou Javorovou ve finálovém výběru vznikal během několika let souběžně s rozhovorem zvukovým Ona je kněz, aniž by o sobě autoři pořádně věděli. Zde se obě díla potkají.

 

“Evoluce hmotná postupně přechází v evoluci duchovní, která spěje k rozhodnému bodu dějin.” - Pierre Teilhard de Chardin

 

Jan Hanák (1974), kněz, dokumentarista. Studoval teologii, žurnalistiku a sociologii, aktuálně působí na jižní Moravě a v Brně. Těžiště jeho tvorby spočívá v dokumentu, ale natočil i několik publicistických cyklů, většinou v produkci České televize a Českého rozhlasu. Příležitostný moderátor, libretista, režisér i (ne)herec. Vyučuje audio žurnalistiku a dokument na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI v Brně. Snaží se být občansky aktivní, patří například k myšlenkovým tvůrcům brněnské Poutě smíření. Všechny jeho profese v nečekané jednotě propojují doteky zrození, dospívání, manželství, mateřství a otcovství, kněžství, odcházení, smrti, rozmanité podoby jediného noření do života, jehož podstatné podoby jsou očím skryté. Postupem věku se jeho noření stává stále svobodnější a dobrodružnější cestou poutníka, na níž není nic jistého, kromě jediného, totiž víry. Ducha nelze spoutat, Duch vane, kudy chce.HEAR: současný audio dokument

Sekce věnovaná audio dokumentu ve všech jeho aktuálních podobách.

 

Audio dokumentární tvorba je na vzestupu ve světě i v Česku. Pomáhají nejen nové podcastové technologie, ale hlavně dostupnost nahrávacích zařízení, intermedialita a interakce mezi tvůrci a publikem. Čisté audio láká i vášnivé příznivce audiovize. V tuzemsku již vznikají audio dokumentární pořady a seriály nejen pro Český rozhlas, ale také pro nezávislé instituce a media. Produkce je čím dál rozmanitější. 

 

HEAR je platforma - meeting place, kde oslavíme právě tuto rozmanitost a podpoříme vývoj, kvalitu a hravost audio dokumentaristiky. Program obsahuje promítání tematických audio dokumentů, podcastů a diskuze s tvůrci a dalšími hosty. 

 

HEAR je podpůrný pilíř pro audio dokumentární tvorbu v Česku, má být inspirací pro nové i zkušené audio dokumentaristy, a hrát významnou roli v neustálém vývoji audio dokumentárních žánrů. Do budoucna chceme program rozvíjet a rozšířit například o masterclasses, zahraniční tvorbu, hosty a soutěž.

 

HEAR připravily Eva Lammelová, Brit Jensen a Andrea Hanáčková.Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy