26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


HEAR: Beginners

Poslech a debata nejen s debutanty audio dokumentu o jejich tvorbě, o tom, jak začít, jak si vybrat téma, jak spolupracovat s dramaturgií. A především o audio dokumentech, které uslyšíme:

 

Kristýna Břeská: Ve skořápce (35 min)

Chantal Ahossey, Ondřej Teplý: Obnažení (26 min) 

 

Hosté, kteří budou přítomni: Kristýna Břeská, Martina Pouchlá (dramaturgyně), Chantal Ahossey, Ondřej Teplý, Lumír Košař (dramaturg). Moderuje Eva Lammelová. 

 

Ve skořápce (Kristýna Břeská)

Cucurrucucú Paloma, píseň Tomáse Mendéze z roku 1954 v podání autorky audio dokumentu, je lightmotivem díla o setkání dvou světů. Metafora skořápky benátského ořechu, ke které název vyzývá, odkazuje na život řidiče kamionu Daniela, který brázdí dálnice Evropy, jejíž krásy nikdy neviděl. Kristýna Břeská se během online studia v karanténě rozhodne žít 108 hodin “ve skořápce”, o které mnoho z nás nic netuší.

 

“Dan se obává, že na mě budou všichni koukat a říkat si, kdo asi jsem a co tu dělám. …Každej hnedka přemýšlí, kdo to je? Stopařka, milenka, manželka? Je to každýmu divný.”

 

Kristýna Břeská pochází z Jičína a nyní žije v Praze, kde studuje divadelní režii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Vystudovala také žurnalistiku a uměnovědná studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pro Český rozhlas natočila dokument Šutry v čokoládě nebo Liga el balit - je možné se někdy zastavit?, který byl v roce 2020 jejím debutem.

 

 

Obnažení (Chantal Ahossey, Ondřej Teplý)

Ocitáme se v myslích dvou mladých lidí. Jsme doslova ponořeni v jejich hlavě. Slyšíme nad čím přemýšlí při návštěvě krytého bazénu, ve kterém se cítí obnažení. Není se za co schovat. Nazí zažívají svou jinakost na dřeň. Stud, pohnuté sebevědomí, strach, úzkost z odlišnosti, věčné zkoumání sama sebe, tok myšlenek, nejistota, vzpomínky. Poslouchejte nad čím přemýšlí Chantall a Ondřej, kteří žijí v české společnosti mnohdy tak nevlídné k cizinkám a gayům.

 

To se fakt může stát jen mě. Kdo se s kým baví ve sprchách a ptá se ho na to jaktože umí česky. Prej cizinka a že mám hezkou opálenou pleť a že jsem snědá. No to jsem. Ale cizinka nejsem. Já chápu, že to může mást. Ale fakt nejsem. Já sem patřím. Nevím, proč mi to každej bere. Hodně lidí mi to nevěří. Přijdu jim exotická. Přála bych si, aby to tak nebylo. Abych byla neviditelná.”

 

Chantal Ahossey (1996) vystudovala na pařížské Sorbonně obor cizí aplikované jazyky angličtina - ruština. V současnosti je studentkou Mediálních studií na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve své tvorbě se zajímá o témata jako je identita, pozice člověka ve společnosti, kultuře a prostředí, které ho obklopuje.

 

Ondřej Teplý (1994) v letošním roce absolvoval magisterský program Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jak ve své žurnalistické, tak audiovizuální dokumentární tvorbě se zabývá především sociálními tématy, které prezentuje autorským pohledem skrze optiku etnických nebo sexuálních menšin. 

 

 

HEAR: současný audio dokument

Sekce věnovaná audio dokumentu ve všech jeho aktuálních podobách.

 

Audio dokumentární tvorba je na vzestupu ve světě i v Česku. Pomáhají nejen nové podcastové technologie, ale hlavně dostupnost nahrávacích zařízení, intermedialita a interakce mezi tvůrci a publikem. Čisté audio láká i vášnivé příznivce audiovize. V tuzemsku již vznikají audio dokumentární pořady a seriály nejen pro Český rozhlas, ale také pro nezávislé instituce a media. Produkce je čím dál rozmanitější. 

 

HEAR je platforma - meeting place, kde oslavíme právě tuto rozmanitost a podpoříme vývoj, kvalitu a hravost audio dokumentaristiky. Program obsahuje promítání tematických audio dokumentů, podcastů a diskuze s tvůrci a dalšími hosty. 

 

HEAR je podpůrný pilíř pro audio dokumentární tvorbu v Česku, má být inspirací pro nové i zkušené audio dokumentaristy, a hrát významnou roli v neustálém vývoji audio dokumentárních žánrů. Do budoucna chceme program rozvíjet a rozšířit například o masterclasses, zahraniční tvorbu, hosty a soutěž.

 

HEAR připravily Eva Lammelová, Brit Jensen a Andrea Hanáčková.Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy