24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Identita v pohybu
Dokumentární dialog s Alisou Ganievou
Kromě tradičních předsudků a omezené sociální mobility žen je v současné době na ruském Kavkaze patrný posun ke konzervatismu, který se šíří pomocí nejmodernějších technologií. Kombinace ruské státní propagandy a vlivů islámského fundamentalismu tak přispěly k situaci, kdy mladí lidé mají konzervativnější přesvědčení než jejich rodiče a prarodiče. Alisa Ganieva je spisovatelkou z Dagestánu, nejjižnější republiky Ruské federace. Svou první knihu napsala pod mužským pseudonymem, aby unikla škatulce „ženské literatury“. Ve svých dílech se věnuje problémům společností ruského Kavkazu a spekuluje o možných dystopických scénářích.
Alisa Ganieva
Spisovatelka původem z kavkazského Dagestánu, nyní žijící v Moskvě. Píše o realitě současného Ruska. Její romány The Mountain and the Wall a Bride and Groom upoutaly pozornost světových médií a dočkaly se mnoha překladů. Kromě psaní se Ganieva věnuje občanskému aktivismu a je v předsednictvu moskevského PEN centra.
Moderují
Marek Hovorka
Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Festival založil v roce 1997. V letech 1998–2005 studoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Je spoluzakladatel sítě evropských dokumentárních festivalů Doc Alliance, filmového trhu East Silver a online platformy pro distribuci dokumentárních filmů DAFilms.
Filip Remunda
Český režisér, kameraman a producent. Vystudoval Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal spolu s Vítem Klusákem kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý.