Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Jacques Rupnik a hosté o střední Evropě


Francouz Jacques Rupnik má k České republice silnou vazbu nejen jako novinář a politolog specializující se na středoevropské teritorium. Syn francouzské matky a slovinského otce žil do svých patnácti let v Praze a hovoří česky. V září tohoto roku vyšla v češtině jeho kniha Střední Evropa je jako pták s očima vzadu, v níž nahlíží českou minulost a přítomnost ve středoevropském i evropském kontextu. Rupnik vystudoval Sorbonnu a Harvard, působil jako odborník na východní Evropu v BBC World Service, poradce Václava Havla či profesor na Institutu politických studií v Paříži. Po úvodní řeči Jacquese Rupnika s ním povedou rozhovor o současné střední Evropě, nových interpretacích jejích historických kořenů a souvislostí, křižovatkách, na nichž se ocitá, její turbulentní politice, rozdělených a rozdělovaných společnostech, ale i o Francii historik a pedagog Jiří Hanuš a filmový režisér Robert Sedláček.


Jacques Rupnik

Francouzský politolog a historik, který se zabývá střední a východní Evropou. Je profesorem na belgické College of Europe v Bruggách a ředitelem výzkumu na Fondation des Sciences Politiques v Paříži. V letech 1977 až 1982 byl redaktorem BBC World Service v Londýně, v letech 1990 až 1992 pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla.


Jiří Hanuš

Český historik. Zabývá se dějinami 19. století, dějinami historiografie a dějinami křesťanství. Působí v Historickém ústavu a také v Centru pro studium demokracie a kultury. V roce 2010 byl jmenován profesorem. Učí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.


Robert Sedláček
Český režisér a scenárista dokumentárních i hraných filmů. Debutoval celovečerním filmem Pravidla lži (2006), za jehož scénář získal Českého lva. Pro Českou televizi natočil podle scénáře spisovatele Pavla Kosatíka seriál České století o dějinných událostech mezi lety 1918 až 1992.


Moderuje: Petr Fischer

Český novinář. Za novinářskou činnost byl oceněn Cenou Rudolfa Medka (2010) a Cenou Ferdinanda Peroutky (2012). Byl hlavním komentátorem Lidových novin, působil v české redakci BBC, tři roky vedl kulturní rubriku Hospodářských novin a stejně dlouho i kulturní rubriku ČT. V České televizi měl také pořad Konfrontace Petra Fischera.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time