Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Jak se rodí trauma

Úvodní řeč Bruce Perryho a debata o vyrovnávání se s bolestnými zkušenostmi

 

Dětství je pro řadu odborníků*ic z oblasti psychologie a psychiatrie klíčem k pochopení životních problémů lidí. I zdánlivě marginální zážitky se stávají nereflektovanými traumaty, která se zásadně podílejí na formování osobnosti. Jak může naše společnost s široce rozšířenými traumaty zacházet, jak předcházet jejich vzniku a co je dobré změnit v rodině, ve školách a v dalších institucích? 

 

Úvodní řeč

 

Bruce D. Perry*

Neurolog a psychiatr. Posledních třicet let působí jako učitel, lékař a výzkumník v oblasti duševního zdraví dětí a neurověd. Jeho práce v oblasti dopadu zneužívání, zanedbávání a traumatu na vývoj mozku ovlivnila klinickou praxi a lékařské programy a koncepce po celém světě. Svým dílem zásadně přispěl ke zmapování vlivu zážitků v dětství, včetně zanedbání a traumatického stresu, na biologii mozku – a tím i na zdraví dítěte. V roce 2021 vyšla jeho nejnovější kniha What Happened to You? Conversations on Trauma, Resilience, and Healing, kterou napsal společně s Oprah Winfrey.

 

Hosté*ky

 

Klára Laurenčíková

Speciální pedagožka a předsedkyně Vládního výboru pro práva dítěte. Na Ministerstvu zdravotnictví působí jako odborná garantka agendy dětského duševního zdraví. Externě přednáší na Katedře speciální pedagogiky Univerzity Karlovy, je zakladatelkou a předsedkyní České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a spoluzakladatelkou iniciativy Dobrý start, jejímž cílem je pomoci malým dětem z ústavů do rodin. V roce 2016 byla za svou podporu systémových změn v oblasti inkluzivního vzdělávání vyhlášena Ashoka Fellow a stala se tak součástí celosvětové sítě sociálního podnikání a inovátorství. Za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a aktivity v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti byla v roce 2019 oceněna Nadací Olgy Havlové.

 

Jiří Kylar 

Vede tiskárnu a působí jako zastupitel v obci Halouny, kde žije se svou rodinou. Ve dvanácti letech se stal obětí zneužívání ze strany katolického kněze, které trvalo až do jeho dospělosti. Ve 22 letech se mu projevilo potlačované trauma, které se mu podařilo po dvou letech zpracovat a dostat pod kontrolu. S knězem, který se zneužívání dopouštěl, si vše vyříkali. Téma zneužívání v katolické církvi se snaží medializovat ve snaze nastavit bezpečné prostředí. Je aktivním katolickým věřícím, díky skvělým kněžím, se kterými se v životě setkal, na církev ani na Boha nezanevřel. V současné době je předsedou spolku Někdo Ti uvěří, který pomáhá obětem zneužívání nejen v katolické církvi najít odvahu svůj příběh zneužívání otevřít v důvěrném prostředí.

 

Moderuje

 

Petr Třešňák

Český novinář, od roku 2001 redaktor týdeníku Respekt. Zabývá se zejména sociálními a zdravotními tématy. Je spoluzakladatelem a předsedou spolku Naděje pro děti úplňku, který sdružuje rodiče dětí s poruchou autistického spektra a usiluje o zkvalitnění a větší dostupnost sociálních služeb pro lidi s handicapem. V roce 2014 získal za svůj článek Děti úplňku o dětech s autismem Novinářskou cenu České psychiatrické společnosti a v témže roce se stal laureátem Ceny Ferdinanda Peroutky. Kniha Zvuky probouzení, ve které manželé Třešňákovi zachycují zkušenost s výchovou dcery s autismem, byla v roce 2021 nominována na Magnesii Literu.

 

*Bruce D. Perry se k nám připojí živě ze Spojených států.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy