Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Jak se vypořádat s politikou strachu?

Panelová diskuze

 

Vzbuzování obav ze skutečných i domnělých hrozeb patří mezi náplň činnosti mnoha médií, politiků i zájmových uskupení. Vyžívají se v příslibech naplňování nejtemnějších vizí, apokalyps, fatálních konfliktů a vnějších ohrožení. Svou rétorikou šikují publikum do boje proti imaginárním či reálným nepřátelům, nebo jej paralyzují do ustrašené nečinnosti. Jak se lze na svět dívat jinak, jak se ve své mysli a jednání stavět vůči rizikům a hrozbám, které dnešní svět přináší? Lze si zachovat kritický odstup a zároveň přikládat možným hrozbám adekvátní váhu? Jak jednat vůči politikům, novinářům a lídrům uskupení, jejichž hlavním programem je produkce strachu? A jak nedat šanci okrajování svobody založenému na argumentech plošné bezpečnosti?

 

Foto: Bram

 

Hosté 

Jonathan Ledgard 

Myslitel v oblastech technologií, přírody a rozvojových ekonomik. Dvacet let pracoval jako zahraniční zpravodaj v časopise The Economist, z toho deset let v Africe. Coby ředitel pracoviště na švýcarské polytechnice vytvořil koncept nákladních dronů a dronových letišť pro Afriku. Jeho poslední román Submergence byl oceněn jako kniha roku deníkem New York Times. Nyní je hostujícím profesorem na ČVUT, kde se zabývá vztahem umělé inteligence a přírody.

 

Ondrej Remiáš 

Vystudoval Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitře. Od roku 2009 měl na starost marketing divadla Pôtoň v Bátovcích v okrese Levice. V letech 2004–2013 byl tajemníkem Rady pro neprofesionální divadlo na Slovensku a spoluorganizoval slovenské divadelní přehlídky. Od 1. srpna 2015 je ředitelem Horáckého divadla Jihlava.

 

Bence Ságvári

Maďarský sociolog a datový analytik. Je výzkumným pracovníkem na Maďarské akademii věd a národním koordinátorem European Social Survey, jedné z největších mezinárodních komparativních výzkumných agentur. Zabývá se žebříčky hodnot a sociálních postojů, metodologií sběru dat, analýzou sociálních sítí a analýzou big data.

 

Ivana Svobodová 

Redaktorka týdeníku Respekt. Ve svých reportážích se zaměřuje na dění v malých městech a vesnicích České republiky. Věnuje se rovněž tématům dezinformací a nenávisti na internetu. Mimo jiné zpracovala téma českého atentátníka Jaromíra Baldy, který v červnu a červenci 2017 pokácel stromy na koleje a fingoval, že jde o dílo islamistických teroristů. Předtím působila v časopisu Týden a v MF DNES.

 

Christian Weißgerber 

Do roku 2010 byl jednou z hlavních postav německé neonacistické scény. Po odvratu od neonacismu začal na školách a univerzitách vést programy zaměřující se na prevenci rasistických a nacionalistických postojů. Studoval filozofii a kulturní studia na univerzitách v Jeně, Berlíně a Paříži. Je autorem knihy Mein Vaterland! Warum ich ein Neonazi war (Moje vlast! Proč jsem byl neonacistou).

 

Moderuje 

Paulína Tabery 

Socioložka se zaměřením na proces formování a změny veřejného mínění, interpersonální a mediální komunikaci a veřejné mínění a politickou komunikaci. Působí na Sociologickém ústavu AV ČR a v Centru pro výzkum veřejného mínění.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt