Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Jak skutečně jednat?

Úvodní řeč a rozhovor mezi hosty

 

O vlivu, které mají emise oxidu uhličitého na globální oteplování, víme již dekády. Klimatická změna se v čím dál větší míře stává předním tématem světových médií i celospolečenské debaty. Globální emise oxidu uhličitého ovšem nadále rostou, a to i přes závazek vlád zabránit oteplení planety nad 1,5 stupně Celsia, přijatý v Pařížských klimatických dohodách. V situaci, kdy klimatická krize není jen katastrofickým scénářem budoucnosti, ale prohlubuje se před našima očima, vědci i aktivisté stupňují tlak na vlády, společnost i jednotlivce. Mohou se ekologická hnutí stát účinným aktérem světové změny? Jak může každý přispět coby jednotlivec? A jaká by měla být role vědců a vědkyň?

 

Úvodní řeč 

Bill McKibben 

Americký odborník na životní prostředí. Jeho kniha Konec přírody z roku 1989 je považována za první populárně naučnou publikaci o klimatické změně a byla přeložena do dvaceti čtyř jazyků. Založil 350.org, globální grassrootové hnutí zabývající se environmentálními problémy a kampaněmi. Toto hnutí uspořádalo přes dvacet tisíc protestních akcí a setkání a je aktivní ve všech zemích světa. McKibben žije se svou ženou, spisovatelkou Sue Halpern v horách v okolí jezera Champlain.

 

Hosté 

Anna Kárníková 

Je ředitelkou Hnutí DUHA, kde je zodpovědná za řízení a strategický rozvoj organizace. Reprezentuje Hnutí DUHA vůči donorům a partnerským organizacím. Do neziskového sektoru přišla po působení na Úřadu vlády a v německé nadaci Friedrich-Ebert-Stiftung. Vystudovala evropská studia na Fakultě sociálních věd UK a politiku životního prostředí na London School of Economics. Se svým mužem včelaří v Praze ve Stromovce.

 

Juraj Zamkovský 

V ekologickém hnutí působí od konce 80. let. Účastnil se práce v ústředí Verejnosti proti násiliu. V roce 1993 založil občanské sdružení Priatelia zeme – Centrum pre podporu mistného aktivismu (CEPA) a od té doby vede programy podporující občanské aktivity, pomáhá komunitám ohroženým komerčními zájmy a popularizuje téma udržitelného rozvoje. V současnosti vede program usilující o energetickou soběstačnost regionu Poľana.

 

Moderuje 

Jakub Patočka 

Vystudoval sociologii na FF MU. V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Hnutí Duha a deset let byl předsedou této organizace. V roce 1991 založil a do roku 1999 řídil časopis Sedmá (původně Poslední) generace. Roku 1999 se stal šéfredaktorem Literárních novin, které vedl deset let. Od roku 2009 je šéfredaktorem internetového Deníku Referendum. Je spoluautorem knihy Žlutý baron o Andreji Babišovi.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt