Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


John Tusa a hosté o žurnalistice


Britský historik, novinář a bývalý ředitel BBC World Service českého původu sir John Tusa se narodil jako Jan Tůša, v roce 1939 jeho rodina odešla do Velké Británie. Tusa pracoval v nejrůznějších pozicích BBC, v 80. letech byl hlavním moderátorem zpravodajsko-publicistického pořadu BBC Newsnight, poté ředitelem zahraničního vysílání BBC World Service. Dnes lituje zrušení polského, maďarského a českého vysílání BBC. „Tehdy převládl názor, že jsou to svobodné země, mají nezávislá média a BBC už nepotřebují. Bylo to krátkozraké. Podívejte, kam jsme se dostali.” Po úvodní řeči Johna Tusy s ním povedou rozhovor o budoucnosti žurnalistiky, novinářské odpovědnosti a nezávislosti médií, ale i o vlivu médií na Brexit publicista a šéfredaktor Britských listů Jan Čulík a reportér, zahraniční zpravodaj a šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.


John Tusa

Česko-britský novinář a historik. V roce 1939 emigroval do Velké Británie. Od 60. let pracoval v BBC, mezi lety 1986 až 1993 působil jako šéf zahraničního vysílání BBC World Service. Byl také výkonným ředitelem uměleckého centra Barbican v Londýně. V roce 2003 byl královnou Alžbětou uveden do šlechtického stavu.


Jan Čulík

Český novinář a spisovatel. V 80. a 90. letech pracoval prostřednictvím vlastní produkční společnosti pro britskou celostátní televizi Channel Four. Působil také jako komentátor a reportér pro české vysílání BBC, rozhlasovou stanici Svobodná Evropa a Český rozhlas. Od roku 1996 rediguje internetový kulturně-politický deník Britské listy. Na University of Glasgow ve Skotsku vyučuje o české literatuře, historii a filmu.


Josef Pazderka
Český novinář a reportér, dlouholetý zahraniční zpravodaj České televize (v letech 2006 až 2010 v Rusku a v letech 2012 až 2016 v Polsku). Od listopadu 2016 byl zástupcem šéfredaktora webu Aktuálně.cz, od dubna 2018 je jeho šéfredaktorem.


Moderuje: Ivo Bystřičan

Nezávislý producent, filmař a lektor. Soustředí se na dokumentární filmy se společenskými a historickými tématy, jako dramaturg dokumentárních filmů spolupracuje s Českou televizí a v různých platformách vede filmové workshopy a lekce. Kromě autorských filmů natočil desítky televizních dokumentárních filmů, mnohé mimo Evropu. V současné době se soustředí na možnosti mezinárodních dokumentárních koprodukcí.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time