Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Když algoritmy řídí práci

Panelová diskuze 

 

S postupující digitalizací se proměňuje také vztah pracujících a technologií: Zatímco dříve lidé řídili stroje, v současnosti jsou čím dál tím častěji naopak sami technikou ovládáni. Především v případě platforem tzv. gig economy je práce koordinována, přidělována, odváděna a hodnocena s pomocí algoritmů. Jak velká změna to je? Jak na ni reaguje pracovní právo a sociální zabezpečení? Jaká pozitiva a úskalí má taková práce pro zaměstnance? Zůstane okrajovým fenoménem nebo se bude rozmáhat?

 

Hosté

Šárka Homfray

Od roku 2017 působí na pozici právničky Odborového svazu státních orgánů a organizací. Kromě klasického pracovního a služebního práva se zabývá i genderovými aspekty světa práce nebo budoucností práce a pracovního práva. V těchto oblastech pravidelně publikuje.

 

Matěj Pohorský

Svými články pravidelně přispívá na českou sociální síť pro investory Warengo, kde mimo jiné sdílí i svou dvouletou osobní zkušenost jakožto řidič Uberu. Zabývá se proměnou trhu s přepravními službami po příchodu této společnosti, jeho legislativním zakotvením a nabízí interní vhled do fungování tohoto nadnárodního kolosu.

 

Joanna Bronowicka

Socioložka na Evropské univerzitě Viadrina. Věnuje se výzkumu technologií, jejich dopadů na mocenské vztahy na pracovišti a způsobu, jakým pracovníci digitálních platforem odolávají digitální kontrole. Joanna žije v Berlíně a angažuje se také v politice na půdě nové polské levicové strany Razem a nadnárodního hnutí Diem25.

 

Moderuje

Kateřina Smejkalová

Vědecká pracovnice u německého veřejného think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung a publicistka. Zabývá se zejména společenskými dopady technologií, prací a její budoucností, komentuje aktuální dění v Německu. Vystudovala germanistiku a politologii na Ruhr-Universität v západoněmecké Bochumi.

 

Ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung a Masarykovou demokratickou akademií.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt