26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Koláče bez práce

Rozhovor o čtvrté průmyslové revoluci a jak v ní naložit s prací

 

Program budeme ze sálu Inspiračního fóra také živě přenášet.

 

V oblasti práce jsme si ještě nedávno mysleli, že jsme se ve většině zemí Evropy ocitli na „konci dějin“ a že už máme vybojovány důstojné podmínky, stabilní úvazky, únosnou pracovní dobu, kariérní postup nebo slušné mzdy. Čtvrtá průmyslová revoluce dějiny opět uvádí do pohybu. Digitalizace, robotizace a automatizace zdaleka nejen manuálních činností všechny tyto jistoty pro masy lidí ruší. Každá revoluce nakonec promění systém. Nyní je na stole otázka, jak tuto proměnu nenechat průmyslovému samospádu, ale přetvořit systém tak, aby byl lidský život i nadále důstojný – ať už s prací nebo bez ní.

 

Host

 

Nick Srnicek*

Přednáší digitální ekonomiku na King’s College v Londýně. Jeho nejnovější kniha Platform Capitalism nabízí klíč k pochopení inovací v oblasti velkých digitálních společností, jako jsou Google, Amazon a Alibaba. Popisuje rovněž nové trendy v současné ekonomice v důsledku rozvoje digitálních platforem. Ve svém díle se významně zabývá i dlouhou tradicí protipracovní politiky. Jeho první kniha Inventing the Future, kterou napsal společně s Alexem Williamsem, představuje pokus o zpracování protipracovní politiky v kontextu moderních technologických změn. Ve své připravované knize After Work, jejíž spoluautorkou je Helen Hester, se snaží rozšířit protipracovní politiku i do oblasti sociální reprodukce, jelikož zkoumá možnosti uznání, přerozdělení a omezení často neplacené práce jako je úklid, vaření a péče o rodinu.

 

Moderuje

 

Petr Bittner

Publicista a komentátor Deníku Referendum. Vystudoval filozofii, mediální studia a žurnalistiku. Ve sněmovních volbách 2017 působil jako vedoucí komunikace Zelených. Po zdrcující porážce odešel rozjímat do Brna, kde se stal mediálním poradcem brněnských sociálních projektů a otcem. Patří mezi dvě procenta lidí, kteří současně pobírají rodičovský příspěvek a současně jsou muži. V roce 2019 získal ocenění Genderman za prosazování rovných podmínek pro ženy a muže. V současnosti působí jako politický poradce a také v projektu Když práce nešlechtí organizace NaZemi, který zkoumá současný vývoj fenoménu práce. V roce 2020 přeložil knihu Vynalézání budoucnosti od autorů Nicka Srniceka a Alexe Williamse. 

 

*Nick Srnicek se k nám připojí živě z Londýna.

 

Ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v České republice a Masarykovou demokratickou akademií. 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy