26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Meze lidské živočišnosti a živočišné říše

Úvodní řeč Davida Abrama a rozhovor o vztahu člověka ke všemu, co ho obklopuje

 

Naše klima spěje ke katastrofě, biosféra se dostala do spirály vyčíslitelných ztrát, což jasně ukazuje, že je nutné změnit náš vztah k živoucí krajině. Příliš dlouho jsme ignorovali divokou inteligenci našich těl a za primární zdroje pravdy považovali technologie, které udržují od živočišné přírody distanc. Prozkoumáme způsoby myšlení, které tento odstup narušují a možnosti komunikace, jež by lidstvu pomohly vstoupit do mnohem důvěrnějšího vztahu s „více než lidským“ světem. Vydáme se na průzkum pozemských hlubin smyslové zkušenosti a ekologických rozměrů komunikace a jazyka.

 

Host

 

David Abram

Kulturní ekolog a filozof, zakladatel a kreativní ředitel Aliance pro etiku divočiny. Je známý především díky své práci propojující filozofickou tradici fenomenologie s environmentálními a ekologickými tématy. Je autorem knih Becoming Animal: An Earthly Cosmology a The Spell of the Sensuous: Perception and Language in a More-than-human World. Jeho eseje o kulturních příčinách a důsledcích ekologického chaosu vyšly v řadě publikací a antologií. Je autorem slovního spojení „více než lidský svět“, kterým označuje pozemskou přírodu a který se stal klíčovým výrazem jazyka environmentalistů*ek po celém světě.

 

Moderuje

 

Nikola Benčová

Vystudovala performativní umění, mezinárodní vztahy a je doktorandkou na katedře Environmentálních studií Masarykovy univerzity. Působí jako externí redaktorka Radia Wave a je členkou kolektivu za klimatickou spravedlnost Limity jsme my, kde koprodukuje podcast Trhlina. Věnuje se vnášení témat tělesnosti a setkávání se s více než lidským světem do akademického světa. Zajímá ji propojení konkrétní duchovnosti s tělesností a to, jak se výzkum tělem a tělesná představivost dají brát jako rovnoprávný zdroj poznání pro vznikající svět, ve kterém se učíme jemně soužívat s krajinou, která nás vyživuje.

 

Ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Praha. 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy