Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Michal Rataj / Ivan Boreš / Jan Trojan & VJ ÆOE

Stream živého koncertu z jihlavského kostela svatého Ducha je centrální událostí hudebního festivalového týdne. Přejeme si, aby hudebníci měli možnost setkávat se s novými spoluautory, aby vznikala nová díla a aby jihlavské publikum otevřeně přijímalo nadžánrové kombinace zážitků. To vše je zhuštěně obsaženo v živém vystoupení tria, jež ve speciálním projektu doplňuje VJ ÆOE(Eliška Kociánová, známe mj. z Lunchmeatu 2020). Laureát Českého lva, skladatel a performer se živou elektronikou Micha Rataj, říká: „S Ivanem Borešem a Janem Trojanem nás pojí hudební přátelství už celé roky a společné trio posledních let je jeho novým výrazem. Kombinace virtuózní kytary, zvukové performance s Trojanovým ozvučeným plechem a živé elektroniky je pro nás cestou hledání nových zvukových tvarů mezi starým a novým.“ 

 

Ivan Boreš - elektrická kytara

Jan Trojan - ozvučený plech, živá elektronika

Michal Rataj - živá elektronika

 

Všichni prošli pražskou HAMU, aby se později jejich hudební světy začaly setkávat obohaceny o širokou paletu různých kompozičních i performačních zkušeností. Ivan Boreš vystudoval klasickou kytaru u Štěpána Raka, přestože se později uchyluje k výsostným kytarovým experimentům a virtuóznímu metalu. Michal Rataj vystudoval skladbu a díky svému zájmu o elektronickou hudbu začal procházet rozhlasovým i filmovým zvukovým designem a hledat jejich spojnice jak s komorní a orchestrální tvorbou, tak světem současné improvizace. Jan Trojan je rovněž absolventem skladby, jeho zájem o témata akustické ekologie v kontextu současné zvukové kompozice jej však postupně přivedl k bastlení všeho druhu, recyklování a propojování nespojitelného.

Společné trio hudebníků vyrůstá v průsečíku instrumentální virtuozity, zvukové imaginace i současného instrumentálního designu a je výsledkem vzájemného emočního napojení jak ve světě současné improvizace, tak i kompozice.

 

  ~~~

Music performance:

Live electronics: Michal Rataj

Electric guitar: Ivan Boreš

Metal plate/ live electronics: Jan Trojan

Ideamakers: Pavel Klusák, Ester Grohová

Production/ director: Ester Grohová

Tech. Production: David Procházka

Creative camera: Petr Racek

Camera assistant: Patrik Pöndl

Stream technician/ live editing: Nathan Němec

Lightning designer: ÆOE / Eliška Kociánová

Sound: Robert Kafka

Runner: Petr Juránek

ⓒ MFDF Ji.hlava

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt