Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Nestát, nekoukat, jednat

Panelová diskuze

 

Ekologické krize a klimatická změna se za poslední měsíce staly snad nejožehavějším společenským tématem. Jak nezůstat pouze u diskuzí nad alarmujícími články a videi, ale účinně jednat? Klíčové nástroje změny mají v rukou politici, kteří mají moc regulovat průmysly, vzorce spotřeby, formy dopravy či stimulovat udržitelnou energetiku. V řadě zemí se ale k tomuto tématu stavějí poměrně netečně. Jaké strategie občanů, komunit, organizací a hnutí mohou v dnešní době rychle se měnící mediální reality a stupňujících se environmentálních potíží být motorem politické změny? Jakými kroky můžeme donutit politiky jednat? S našimi hosty prozkoumáme přístupy, které měly úspěch ve světě a vedly ke konkrétním řešením.

 

Foto: Markus Spiske

 

Hosté 

Jan Beránek 

Spoluzakladatel Hnutí DUHA, kde v 90. letech vedl energetickou kampaň včetně akcí za ukončení stavby jaderné elektrárny Temelín. V letech 2003 až 2005 vedl českou Stranu zelených. Poté začal pracovat pro Greenpeace jako lídr klimatické kampaně ve východní Evropě, později z Amsterodamu řídil globální kampaň k jaderné energetice a klimatu. Jako specialista na radiační ochranu vedl expertní tým Greenpeace ve Fukušimě. Nyní má v Amsterodamu na starosti strategie organizačního rozvoje Greenpeace.

 

Sini Harkki 

Finská aktivistka. Vede kampaně Greenpeace se zaměřením na klimatickou změnu a lesy. Problematikou ničení životního prostředí a aktivistickou politikou se zabývá již dvacet let. Věnuje se ochraně lesů v severních cípech Evropy a řešením odvracejícím klimatickou katastrofu. Usiluje o kulturní a sociální změny, které povedou k dlouhodobé udržitelnosti života na planetě.

 

Veronika Holcnerová

Tisková mluvčí Extinction Rebellion Česká republika. Maminka čtyřleté dcery pracující v IT. K aktivismu ji podnítila závažnost klimatické krize. Spolu s několika dalšími stála u založení brněnské sekce Extinction Rebellion a v současné době přednáší o klimatické změně a možnosti zapojení se do přímých akcí, podílí se na koordinaci brněnské skupiny a vystupuje v médiích.

 

Tereza Lízalová 

Studuje poslední ročník gymnázia. Zajímá se o problematiku klimatické změny a o životní prostředí v Jihlavě a okolí. Jejím cílem je vzbudit v této věci zájem veřejnosti a přimět politiky jednat. S Jasmínou Neuwirthovou a Monikou Freithovou založila jihlavskou sekci hnutí Fridays for Future. V Jihlavě uspořádala studentskou stávku a zorganizovala environmentální workshop pro veřejnost a zastupitele.

 

Eamon Ryan 

Od roku 2011 zastává Eamon Ryan post předsedy irské Strany zelených. Poprvé získal poslanecký mandát v roce 2002, a od té doby jej několikrát obhájil. V letech 2007 a 2011 byl ministrem komunikací a energetiky, během jeho působení se v Irsku zdvojnásobila kapacita větrných elektráren. Podíl energie z obnovitelných zdrojů na konci jeho působení činil 17 % z celkové spotřeby.

 

Moderuje 

Ondřej Liška 

Na Masarykově univerzitě vystudoval politologii a religionistiku. V letech 2007 až 2009 byl ministrem školství České republiky, mezi lety 2009 až 2014 byl předsedou Strany zelených, v současné době působí v oblasti mezinárodní filantropie. Iniciátor občanských aktivit a spolupracovník českých i mezinárodních nevládních organizací v oblasti lidských práv, životního prostředí, vzdělávání a sociální inkluze.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt