Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Nový jazyk post- liberální politiky

Panelová diskuze

 

Po pádu komunistických režimů byla politická atmosféra ve střední Evropě plná entuziasmu. Otevřely se hranice a transformující se země se jednoznačně rozhodly pro politickou a ekonomickou integraci se Západem, vstoupily do NATO a staly se novými členy Evropské unie. Dnes, po 30 letech část společnosti zažívá rozčarování a hledá nové vize. Vysněný model liberálního vývoje, ve který doufali středoevropští intelektuálové a politické špičky v 90. letech, byl postupně širokými skupinami obyvatel odmítnut. Jeho legitimita je podkopávána i v samotné západní Evropě. V zemích Visegrádu se mezitím normalizuje autoritářství a politika strachu. Jak rozumět tomuto obratu? A jaký politický étos potřebujeme, pokud nám jde o spravedlivější vládnutí v post-liberálním světě?

 

Hosté 

Matej Cíbik 

Slovenský filozof. Působí v Centru pro etiku na Univerzitě Pardubice a na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Věnuje se současné politické a morální filozofii, zejména liberalismu, teoriím spravedlnosti, nacionalismu a úloze rovnosti ve společnosti. Studoval v Praze, na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na London School of Economics. V roce 2017 mu ve vydavatelství Akamedia v Bratislavě vyšla kniha Liberáli a tí druhí.

 

Alexandra Daam

Členka maďarské středo-liberální strany Momentum. V současnosti pracuje ve stranickém oddělení vnějších vztahů a je zvolenou zastupitelkou na radnici devátého budapešťského obvodu. Vystudovala mezinárodní vztahy a má německé a maďarské občanství, proto se ve svém politickém působení zaměřuje na mezinárodní vztahy.

 

Dominik Hána

Student Právnické fakulty Masarykovy univerzity, aktivní podporovatel Pirátské strany a tvář Vyjdi ven v Jihlavě. Zkušenosti s politikou získává i ze studentských simulací, jednání evropských institucí zřizovaných mimo jiné Evropským parlamentem mládeže.

 

Dariusz Karlowicz 

Polský filozof, nakladatel a novinář. Je šéfredaktorem časopisu Teologia Polityczna, který se zabývá vztahem filozofie, náboženství a politiky. Předsedá Nadaci svatého Mikuláše. Přednáší politickou filozofii na Varšavské univerzitě a rovněž se věnuje popularizaci filozofie prostřednictvím televize.

 

Moderuje

Petr Fischer

Český novinář. Za novinářskou činnost byl oceněn Cenou Rudolfa Medka a Cenou Ferdinanda Peroutky. Byl hlavním komentátorem Lidových novin, působil v české redakci BBC, tři roky vedl kulturní rubriku Hospodářských novin a stejně dlouho i kulturní rubriku ČT. V České televizi měl pořad Konfrontace Petra Fischera. Mezi lety 2016 a 2018 zastával pozici šéfredaktora Českého rozhlasu Vltava.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt