26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Občan*ka, nepřítel*kyně státu

Rozhovor o situaci v Polsku

 

Polsko je příkladem, jak rychle a účinně může demokratickou cestou dojít k omezení chodu demokratických institucí a omezení svobod. Téma zákazu potratů a státního zásahu do soukromí žen vzbudilo intenzivní občanské nepokoje po celé zemi. Utvořilo se mohutné občanské hnutí, které vyvolává otázku – zda a se kterými nástroji lze ve státě znovuobnovit liberální řád, který podporuje práva a svobody nejširších skupin občanů*nek? 

 

Hostka

 

Marta Lempart

Polská ženskoprávní aktivistka. V roce 2016 se podílela na vzniku hnutí Celostátní stávky žen (Ogólnopolski Strajk Kobiet), jenž se stal jedním z hlavních aktérů polských protivládních protestů, které se rozhořely v říjnu roku 2020 po rozhodnutí ústavního soudu o zákonu o potratech. Hnutí mimo jiné usiluje také o větší práva pro ženy a LGBT+, nezávislost soudů, svobodu projevu a shromažďování a dostupnost lepší zdravotní péče.

 

Moderuje

 

Katarzyna Byrtek

Čerstvá šéfredaktorka Heroine.pl, dříve působila jako překladatelka a autorka turistických průvodců. Je jednou z zakladatelek aktivistického kolektivu Ciocia Czesia.

 

Ve spolupráci s Friedrich Naumann Foundation for Freedom a magazínem Heroine.

 

Programový blok „Rovnice zítřka / O rovnosti a nerovnostech“ je realizován ve spolupráci s EUNIC Cluster Prague v rámci diskuzní série projektu Idea’s Yard, který byl podpořen z EUNIC Global.

 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy