26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Oslava divokosti

Panelová debata o přírodě a náboženství

 

Existuje nemalá shoda na tom, že člověk spalováním fosilních paliv prudce zhoršuje stav planety, kterou obývá. Evropa proto mluví o novém zeleném dealu, čeští politici v předvolební kampani naopak často o „zeleném šílenství“, které nás připraví o práci a pohodlí. Pojďme na chvíli vystoupit z tohoto klinče, ve kterém populismus spolu s ideologií drží fakta pod krkem. Dokáže nás fascinovat zdánlivě nevzhledná krajina výsep a předměstí, s malinami v mezerách, skřípinovými mokřady a vrbičkami ohnutými do oblouků? A má co k našemu vztahu k přírodě říct náboženská víra?

 

Hosté*ky

 

Sandra Silná

Česká farářka Církve československé husitské působící v Brně. Vystudovala husitskou teologii a psychosociální studia na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a humanitní environmentalistiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Pracovala jako knihovnice, servírka a několik let podnikala jako provozovatelka čajovny. Vysvěcena byla v roce 2006. V letech 2008–2016 působila jako generální sekretářka Ekumenické rady církví v České republice. Vaří vlastní pivo s názvem Božínku! a chová včely.

 

Jiří Sádlo

Biolog věnující se fytocenologii. V Botanickém ústavu AV ČR se zabývá rostlinnou sociologií, ekologií invazí a holocenním vývojem krajiny. Je autorem eseje Krajina jako interpretovaný text (1994), textu Prázdná země (2007) a spoluautorem knih Biologie krajiny (1999), Krajina a revoluce (2005) a Mlsné čenichání jihovýchodním směrem (2014). Nepravidelně publikuje v časopisech Vesmír a Analogon.

 

Moderuje

 

Petr Vizina

Na KTF UK vystudoval teologii a aplikovanou etiku. V současnosti se zabývá etikou médií. Píše a natáčí rozhovory pro Aktuálně.cz a Český rozhlas. Byl členem redakcí Lidových a Hospodářských novin, sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je nositelem Ceny Josefa Dobrovského, mimo jiné vydal knihu rozhovorů s českými výtvarníky Stará garda (2016), Se žlutou hvězdou v prázdném kupé: Vzpomínky Lydie Tischlerové (2021) nebo Znamení neznámého - Rozhovory o spiritualitě (2021). Působil jako bubeník v několika kapelách.

 

Ve spolupráci s Českou křesťanskou akademií, Jihlava.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy