Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Osvobodit se od roku 1989

Panelová diskuze

 

  1. Proč se současná protestní hnutí stále uchylují k symbolickému odkazu listopadu 1989 a jaké výklady demokracie v Česku a na Slovensku v současnosti rezonují? Nebylo by místo návratu k ideálům listopadu účinnější promýšlet podoby demokracie, které by měly víc co do činění s našimi dnešními podmínkami? Jaká témata a jaké hodnoty by měla veřejná diskuze obsáhnout, abychom dále neprohlubovali společenské přehrady a posilovali vzájemné porozumění? I těchto témat se dotýkají Filip Zajíček a Kirill Ščeblykin ve své knize Jsme jako oni, která má formu rozhovoru s novinářem Martinem M. Šimečkou o nedávných dějinách střední Evropy. O těchto a souvisejících otázkách budou diskutovat společně se socioložkou Miriam Kaniokovou.

 

Hosté 

Miriam Kanioková 

Studovala sociologii na brněnské MU a na Středoevropské univerzitě, je doktorandkou v oboru sociální práce na Ostravské univerzitě. Expertka na tvorbu politik a participací působící na bratislavském magistrátu. Připravovala koncepci sociálního bydlení pro vylidňující se obec na Vysočině a design služeb pro lidi bez domova v okolí brněnského nádraží. Vypracovala analýzu environmentálních a sociálních determinantů zdraví Romů na Slovensku.

 

Kirill Ščeblykin 

Student práv a východoevropských studií na Karlově univerzitě. V rámci programu Erasmus strávil část studia v Heidelbergu. Pracuje v Deníku N jako redaktor zahraničního zpravodajství. Předtím pracoval jako šéfredaktor The Student Times. Pro tento web pořídil s kolegou Filipem Zajíčkem interview s Andrejem Babišem, které bylo nadací Open Society Fund oceněno jako nejlepší rozhovor roku 2016 v kategorii psané žurnalistiky.

 

Martin M. Šimečka 

Martin M. Šimečka po dráze samizdatového spisovatele (Vojenská knížka, Výpoveď, Žabí rok) na Slovensku založil a vedl vydavatelství Archa (1990–1996), působil jako šéfredaktor týdeníku Domino fórum (1997–1999) a deníku SME (1999– 2006). Následně v Čechách vedl týdeník Respekt (2006–2008) a do roku 2016 v něm působil jako editor. Je redaktorem a šéfem redakční rady slovenského Denníku N.

 

Filip Zajíček 

S Kirillem Ščeblykinem se vystřídali v pozici šéfredaktora studentského webu The Student Times a za interview s Andrejem Babišem získali Novinářskou cenu udělovanou nadací Open Society Fund za nejlepší rozhovor roku 2016 v kategorii psané žurnalistiky. Donedávna byl editorem nových projektů v internetové televizi DVTV. Nyní působí jako editor páteční přílohy Deníku N.

 

Moderuje 

Bára Šichanová 

Editorka a moderátorka Radia Wave. Moderuje proudové vysílání a pořad o intimitě a vztazích Kvér. Nadto moderuje debaty, konference a filmové premiéry. Dlouhodobě spolupracuje například s festivalem Jeden svět, organizacemi Elpida a Nesehnutí, nakladatelstvím Paseka nebo festivalem Prague Pride. Závodně hraje i nadšeně sleduje tenis, běhá, fandí basketbalistkám USK Praha, čte, poslouchá hudbu a podcasty.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt