Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Překrásné nové světy: Game Zone

Audiovizuálně, ale jinak. Formáty, které vyprávějí a ztvárňují skutečný svět, přičemž vykračují z promítacího plátna a budují své světy svébytnými estetickými principy.


I když samostatná kategorie dokumentárních her není teoreticky definovaná, mnohé hry pracují s odkazy k realitě, vycházejí z reálných příběhů, dat, situací anebo ukazují fungování společenských institucí a struktur. Právě takové hry už čtvrtý rok sledujeme v herní zóně. Takzvané vážné hry (serious games), simulace, adventury, RPG – v různých žánrech prozkoumáváme způsoby, které upozorňují na závažná témata: například život v totalitní společnosti,  budování udržitelného prostředí, vznik a šíření falešných zpráv. Najdeme zde tzv. pomalou hru, hru, kterou lze hrát pouze jednou, hry vizuálně promyšlené a poutavé či zajímavě pracující s hudbou. Většina z nich je „krátkometrážní“ a lze je dohrát za několik minut až 4 hodiny, aby měli návštěvníci možnost zahrát si jich i několik. Game Zone najdete v přízemí Horáckého divadla.

 

4th Ttower

Vizuálně propracovaný virtuální výstavní prostor vnáší do problematické roviny digitálních galerií reflexi základních herních mechanik a vizuality her z přelomu milénia. Umožňuje také prezentovat uvnitř média digitální hry nejen tvorbu studentů, ale také jimi vybraných autorů. Aktuálně vystavuje Martin Lacko.


Bad News

Pro pochopení způsobu, jak vznikají a šíří se tzv. „fake news“, hráč podstupuje simulovaný proces, během něhož se z běžného uživatele sociálních sítí stává sám autorem takových zpráv. Poznává přitom triky, jimiž konspirátoři a autoři falešných zpráv operují a obelhávají uživatele. 


Excavate!

Poutavá strategie, v níž je hráč archeologickým průzkumníkem a ve městě Nowe Monasterzysko může •14 dní provádět vykopávky na starém hřbitově – své nálezy však musí také popsat a katalogizovat, aby se mohly stát součástí výzkumu.


Oiligarchy

Dystopická simulace, v níž hráči poznávají realitu závislosti na ropě: vidí ekonomické i sociální kontexty, politické souvislosti a korupční mechanismy, stejně jako rivalitu s udržitelnými zdroji energie nebo způsoby zvyšování závislosti na ropě.


One Chance

Zdánlivě jednoduchá adventura, v níž se svět řítí do záhuby, a to za š6 dnů, přičemž hráč má jedinou možnost změnit běh událostí. Hru je možné hrát pouze jednou.


Papers, Please!

Důmyslné zpracování života v totalitárním režimu, kdy se hráč dostává do situací, v nichž je vydíraný a nucený dělat věci, s nimiž se neztotožňuje. Příběh (třeba takticky předstírané) loajality ke státu a obraně jeho hranic před migranty má dvacet různých konců, umožňuje uvědomovat si hodnotu svobody.


Sea Hero Quest

Hra je součástí unikátního projektu umožňujícího vědcům získat celosvětově nejrozsáhlejší soubor dat pro výzkum a léčbu demence. Hráč je mořeplavcem, který fotí obyvatele oceánů, jimiž proplouvá, přičemž tak trénuje zejména svůj postřeh a smysl pro orientaci. 


Starman

Takzvaná pomalá hra, v níž astronaut putuje vizuálně poutavým monochromatickým světem, kde řeší logické hádanky a překonává překážky, přičemž pohyb při průzkumu světa nejde urychlit, což vybízí hráče k vychutnání architektury budovaného světa .


The Evolution of Trust

Simulace o možnostech a postupech budování důvěry umožňuje testovat postupy spolupráce i podvádění, ale též zkoumat, jakou roli hrají v oboustranné důvěře chyby a náhody. Vycházejíc z historické situace příměří v roce •–•1914, klade hra otázku, proč se v míru z přátel stávají nepřátelé a ve válce se z nepřátel stávají přátelé. 

 

25. - 30.10.

10:00 - 18:00

Horácké Theater

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time