Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf


Překrásné nové světy: VR instalace

Audiovizuálně, ale jinak. Formáty, které vyprávějí a ztvárňují skutečný svět, přičemž vykračují z promítacího plátna a budují své světy svébytnými estetickými principy.


Pro prostředí virtuální reality vznikají strhující imerzivní prostředí a vyprávění.


Mezi instalacemi můžete prozkoumávat světy, které umožňují i fyzický pohyb diváka, jemuž je umožněno poznávané a vnímané ovlivňovat. VR zónu naleznete v přízemí DKO.


Otevírací doba
:
Pá: 26.10. /10-21
So: 27.10. / 10-21
Ne: 28.10. / 10-21
Po: 29.10. / 10-21
Út: 30.10. / 10-17

Beyond the Typhoon
Švýcarsko 2017 / 6‘
Režie: Encor Studio
www.encor.studio


Pomocí dokumentárních fotografií vytvořená rekonstrukce prostředí, kde byla v roce 2016 tajfunem Meranti zničena krajina ostrova Gulangyu. Přírodní rezervace s prastarými stromy a postkoloniálními haciendami se proměnila v postapokalyptickou spoušť.


Projekce se koná za podpory Swiss Art council Pro Helvetia.


HanaHana
Švýcarsko 2016 / 0‘
Režie: Melodie Mousset, Naëm Baron


Metaforická cesta až fyzického uvědomování si vlastního těla a prostředí. V postapokalypticky vyhlížejícím světě se antropomorfní úlomky a shluky molekul pohybují po fyzické krajině, v níž se struktury mohou replikovat a vrací se existenciální otázka, co z „já“ zůstává.


Uvedení instalace podpořil Swiss Art Council Pro Helvetia

Home After War
Irák, Německo, USA 2018 / 20‘
Režie: Felix Gaedtke, Gayatri Parameswaran
www.homeafterwar.net


Příběh otce, který se vrací do svého domu v iráckém městě Fallúdža, v němž jsou všude kolem improvizované výbušniny a kde dochází k tragické smrti jeho syna, ukazuje domov jako místo, kterého se bojíte.

 

Overview – Part 1


Procházka mezi objekty ve vesmíru, od planet naší sluneční soustavy ke galaxiím za Mléčnou dráhou, vznikla díky spolupráci vědců a na základě údajů NASA. Zabývá se třeba otázkami, jak velká je naše galaxie či jak jsme daleko od Slunce.


The Great Ocean (Debris) – Venice


Německo 2018 / 25‘
Režie: Michael Geidel 
www.actrio-studio.de


Hybridní dokument o klimatické změně, znečištění plasty a dopadu na oceány. Divák sleduje vodní cyklus v Benátkách, kde stoupá hladina moře. Nejde však pouze o průzkumnou či poučnou zkušenost – uživatel může v tomto světě měnit prostředí k lepšímu.


Unrest VR

USA, Francie, Velká Británie 2017 / 20‘
Režie: Amaury La Burthe, Jennifer Brea
www.unrest.film/virtual-reality


Ohromující ztvárnění situace, člověka připoutaného nemocí na lůžko, vychází z dokumentace neurosenzorické reakce na bolest či mdloby. Divák prochází obtížně představitelnou situací a zároveň prožívá pohyblivou svobodu krajiny vnitřní.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
UPP
Current time