Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Překrásné nové světy: VR kino

Průzkumy událostí, příběhů a prostředí vybízející k úvahám o současném světě ve stylisticky objevných filmech a instalacích ve virtuální realitě a videohrách. MFDF Ji.hlava již deset let sleduje audiovizuální díla, která prozkoumávají realitu ve formátech a médiích mimo promítací plátno. Letos tato část programu opět přináší počítačové hry a také v České republice nejrozsáhlejší přehlídku děl ve virtuální realitě. Sociálně-kritické i politické reflexe, průniky do světa vědy, neznámé krajiny i silné příběhy dostávají prostor v lineárních i interaktivních dílech různorodých žánrů a podob.

 

Propracovanost, technologická i estetická úroveň VR děl se každoročně zvyšuje závratným tempem. Vznikají lineární 360° filmy, které uvádíme ve VR kině ve čtyřech komponovaných programech, interaktivní zážitky (experience), jejichž instalacím je vyhrazeno šest prostorů ve VR zóně v DKO. Zásadně se rozšiřuje i vztah děl k fyzickému světu – prostřednictvím scénografických prvků anebo živé akce. Při instalaci Re-Animated budete moct chodit po kůře stromů, abyste zážitek lesa prožili co nejvíc fyzicky.

 

Výraznou tematickou tendencí mezi nejnovějšími VR díly je zaměření na rozbor výtvarných děl či směrů a častými motivy jsou krajina a ekosystém.

 

Místo: přízemí DKO
Otevírací doba: 25.10. – 28.10. od 10.00 do 21.00 a 29.10. od 10.00 do 17.00
Vstup: denní vstupenka 80 / 160 Kč (s akreditací / bez akreditace)
Rezervace jednotlivých pojekcí VR kinaonline (50% kapacity) / na místě (50% kapacity + neobsazená místa)

 

* Do VR Zone se prosím dostavte alespoň 15 minut před začátkem Vaší rezervace.
* V rámci denní vstupenky můžete po předchozí rezervaci navštívit všechny bloky VR kina a všechny VR instalace.

 

Každý z bloků VR kina trvá asi 30 minut.

 

Blok I: 25. - 29.10. od 10:00 a 16:00
Blok II: 25. - 29.10. od 11:30 a 25. - 28.10. od 17:30
Blok III: 25. - 29.10. od 13:00 a 25. - 28.10. od 19:00
Blok IV: 25. - 29.10. od 14:30 a 25. - 28.10. od 20:30

 

BLOK I

 

Flotila duchů VR
Drásavé dokumentární svědectví o moderním otroctví na indonéských rybářských lodích spojuje unikátní záběry natočené přímo na lodích s příběhem Thajce Tun Lina, který byl ve 14 letech unesen a na lodi otročil 14 let, než ho zachránila humanitární organizace.

 

Pokoje
Dokumentární úvaha nad sociální funkcí pokoje jakožto společenského konstruktu připisujícího ohrazenému prostoru funkci a pravidla užívání. Skrze pět komorních realit ukazuje archetypální způsoby využití místností k uspokojení lidských potřeb a kulturních rolí.

 

BLOK II

 

Rhizomat VR
Dystopická interaktivní úvaha o svobodě vůle se odehrává v době, kdy demokracie byla nahrazena všudypřítomnou vládou Metodologického institutu, který provádí pravidelné kontroly mysli, a proti jehož totalitě se bouří undergroundová skupina Rhizomat, zkoumající alternativy diktátorského sociálního řádu.

 

Skok – v mysli architektky Dorte Mandrupové
Vhled do kreativního uvažování nad stavbou v souladu s krajinou, kde by měla být umístěna, skrz výklad a vizualizaci přemýšlení významné architektky na místech v Icefjordu v Grónsku a Waddenu v Dánsku se stává úvahou o propojení estetiky, funkčnosti a udržitelnosti.

 

BLOK III

 

-22.7°C
Zvukový portrét Grónska: producent elektronické hudby Molécule sbírá ruchy Arktidy pro své připravované dílo. Při teplotě -22,7° C hledá otisky a ozvuky přírodních procesů a dění a provází diváka procesem vzniku hudebního díla.

Vně rámu – Intimity
Esteticky jedinečné představení dřevořezeb švýcarského výtvarníka Félixe Vallottona. Žena zobrazená v jeho dílech reflektuje způsob ztvárnění scén z příběhu o lásce a zradě. Dílo je úvahou o intimitě i způsobu jejího zobrazování.

 

Ostrov mrtvých
Virtuální interpretace slavného díla švýcarského symbolistního malíře Arnolda Böcklina buduje fantastický svět obrazu z roku 1883 jakožto prostoru bezčasí a lyrického bytí během plavby s převozníkem Charónem. Hudebním doprovodem je Rachmaninovova symfonická báseň rovněž inspirovaná tímto mistrovským dílem.

 

Total Dance Theatre 360
Sofistikovaná pocta vlivnému uměleckému hnutí Bauhaus dovádí do dosud neuskutečnitelných podob jevištní experimenty Oskara Schlemmera a Waltera Gropia. S choreografií Richarda Siegala, v níž se divák volně přibližuje tanečníkům, zkoumá strukturovanost a možnost svého vlivu na prostor, přičemž každá složka tanečního, hudebního, kostýmního, scénografického a zvukového designu odkazuje na tvorbu Bauhausu.

 

BLOK IV

 

Vyrobeno mnou: Čína
Sledování původu komponentů a vzniku digitálních výrobků, které každodenně používáme, skrze pohled na práci, prostředí a pracovní i životní podmínky dělníků, kteří těží potřebné suroviny a pracují v továrně v čínském Zhuhai, v níž se výrobky sestavují.

 

Bitevní hymna
Blízké pozorování dramatických situací i každodenních činností izraelských vojáků je režisérovým apelem na nutnost dialogu, vzájemného pochopení a soucitu jakožto možné cesty k ukončení politického konfliktu.

 

Dcery Chiboku
Ze zemědělské komunity v Chiboku v Nigérii bylo v roce 2014 uneseno 276 dospívajících dívek teroristickou skupinou Boko Haram. Film vypráví skrz postavy matek školaček, z nichž 112 se pořád nevrátilo domů, o této tragédii, současném životě i právech žen.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt