27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Příběh za titulkem
Debata o zpravodajství z první linie
Zatímco mnozí z válečných zón pochopitelně prchají, oni právě tam směřují – aby zaznamenali události, kterých by neměl být svědkem nikdo. Protože většina z nás má to štěstí, že válku zná jen zprostředkovaně, za informace o dění v místě konfliktu vděčíme především jim. Co obnáší práce válečných reportérů? A jak vnímají situaci jako přímí svědci válečných hrůz?
Host
Illia Ponomarenko*
Reportér Kyiv Independent. O válce na východě Ukrajiny informuje od prvních dnů konfliktu. Zabývá se otázkami národní bezpečnosti, vojenskými technologiemi a ukrajinskými reformami obrany. Zároveň byl s ukrajinskými bojovými jednotkami nasazován v donbaské válečné zóně. Jako reportér mírových sil OSN byl v minulosti nasazen také v Palestině a v Konžské demokratické republice. V roce 2020 získal stipendium organizace Alfred Friendly Press Partners a byl vybrán, aby pracoval jako hostující reportér USA Today na americkém ministerstvu obrany.
Moderuje
Vojtěch Boháč
Válečný reportér, politolog, novinář a zakladatel a šéfredaktor online reportážního serveru Voxpot. Jako nezávislý novinář psal pro deník Právo, časopis Reportér, Deník Referendum nebo A2larm. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, studoval také na několika univerzitách v Rusku a na Ukrajině. Novinářské zkušenosti čerpal rovněž při práci v deníku The Moscow Times a ukrajinském Segodnya. Dlouhodobě sleduje rusko-ukrajinský konflikt, letos reportážně pokrýval začátek ruské invaze na Ukrajinu. Je držitelem ceny Novinářská křepelka za rok 2021. V současnosti připravuje k vydání reportážní knihu zachycující desetiletou cestu Ruska a Ukrajiny k současné válce.
*Illia Ponomarenko se k nám připojí živě z Amsterdamu.
Ve spolupráci reportážním serverem Voxpot.