ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Příběh za titulkem

Debata o zpravodajství z první linie 

 

Zatímco mnozí z válečných zón pochopitelně prchají, oni právě tam směřují – aby zaznamenali události, kterých by neměl být svědkem nikdo. Protože většina z nás má to štěstí, že válku zná jen zprostředkovaně, za informace o dění v místě konfliktu vděčíme především jim. Co obnáší práce válečných reportérů? A jak vnímají situaci jako přímí svědci válečných hrůz?

 

Host

 

Illia Ponomarenko*

Reportér Kyiv Independent. O válce na východě Ukrajiny informuje od prvních dnů konfliktu. Zabývá se otázkami národní bezpečnosti, vojenskými technologiemi a ukrajinskými reformami obrany. Zároveň byl s ukrajinskými bojovými jednotkami nasazován v donbaské válečné zóně. Jako reportér mírových sil OSN byl v minulosti nasazen také v Palestině a v Konžské demokratické republice. V roce 2020 získal stipendium organizace Alfred Friendly Press Partners a byl vybrán, aby pracoval jako hostující reportér USA Today na americkém ministerstvu obrany.

 

Moderuje

 

Vojtěch Boháč

Válečný reportér, politolog, novinář a zakladatel a šéfredaktor online reportážního serveru Voxpot. Jako nezávislý novinář psal pro deník Právo, časopis Reportér, Deník Referendum nebo A2larm. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, studoval také na několika univerzitách v Rusku a na Ukrajině. Novinářské zkušenosti čerpal rovněž při práci v deníku The Moscow Times a ukrajinském Segodnya. Dlouhodobě sleduje rusko-ukrajinský konflikt, letos reportážně pokrýval začátek ruské invaze na Ukrajinu. Je držitelem ceny Novinářská křepelka za rok 2021. V současnosti připravuje k vydání reportážní knihu zachycující desetiletou cestu Ruska a Ukrajiny k současné válce.

 

*Illia Ponomarenko se k nám připojí živě z Amsterdamu.

 

Ve spolupráci reportážním serverem Voxpot.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms