26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Řešení v koblize

Úvodní řeč Carloty Sanz Ruiz a debata o nadějném ekonomickém modelu

 

V Česku je kobliha symbolem nakupování voličů*ek. V ekonomické teorii ale představuje model, jak se vyrovnat s tradiční představou nekonečného hospodářského růstu. Oblíbené pečivo propojuje do jednoho systému požadavek na sociální spravedlnost i naplnění základních potřeb všech, ovšem za předpokladu nepřekročení planetárních limitů naší planety. Koncept si získal světový věhlas, do praxe ho uvádějí největší evropská města jako Amsterdam nebo Barcelona, diskutovalo se o něm na půdě OSN a nyní bude i v Jihlavě.

 

Úvodní řeč

 

Carlota Sanz Ruiz*

Ekonomka a zastánkyně tzv. regenerativní ekonomie, spoluzakladatelka projektu Doughnut Economics Action Lab (DEAL), strategická vedoucí projektu DEAL a aktivistka. Soustředí se na to, jak proměnit koncept „koblihové ekonomiky“ v transformační praxi a zajistit jeho šíření a dodržování. Carlota studovala obchodní vztahy a ekonomii na Univerzitě Carlose III. v Madridu a možnosti transformace obchodu zdola a narativy nových ekonomik na Schumacher College. Před založením projektu DEAL s Kate Raworthovou pracovala deset let ve finančním sektoru ve Španělsku a Velké Británii a byla jednou z vedoucích mezinárodního sociálního hnutí Economy for the Common Good pro Velkou Británii prosazujícího novou ekonomii.

 

Hosté*ky

 

Karolína Koubová

Primátorka města Jihlavy. Vystudovala obor Divadelní manažerství na JAMU. Své manažerské dovednosti systematicky rozvíjela v následném doplňujícím vzdělávání v oblasti řízení. Zahraniční zkušenosti získala mimo jiné také studiem ve Finsku na Mikkeli Univerzity of Applied Sciences, obor Business Management. Od roku 2009 se věnovala prostoru divadla DIOD, pro které připravila producentský záměr a které od jeho otevření v roce 2011 vedla a úspěšně rozvíjela. Od roku 2014 získává politické zkušenosti, uskupení Forum Jihlava dovedla k úspěchu v komunálních volbách. Od roku 2018 je primátorkou Jihlavy. 

 

Tadeáš Žďárský

Studuje Environmentální studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Pracuje v neziskové organizaci NaZemi, kde se věnuje propagaci konceptu tzv. nerůstu - přednáší, vede workshopy, píše články a také inicioval vznik české nerůstové pracovní skupiny. Kromě toho je také vzdělavatel, lektor a metodik. Věnuje se hlavně klimatickému vzdělávání, či projektu Futuropolis: Škola emancipace, kterého cílem je přinést kritickou pedagogiku do českého prostředí.

 

Moderuje

 

Jan Bittner

Ekonom působící na Podnikohospodářské fakultě VŠE v Praze. Studoval hospodářskou politiku na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy Univerzity. Pracoval jako ekonomický analytik a později poradce premiéra Bohuslava Sobotky. V současnosti slaďuje práci ekonomického analytika na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR s rolí pečujícího otce. Jako člen družstevního nakladatelství IDEA se podílel na vydání českého překladu Ekonomie koblihy autorky Kate Raworth. Je členem Platformy pro minimální důstojnou mzdu.

 

*Carlota Sanz Ruiz se k nám připojí živě z Londýna.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy