26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Rovnost v umění
Panelová debata o postavení Romů*ek v kultuře
Na pracovním trhu patří Romové*ky mezi skupiny, které nemají ani zdaleka rovné šance. Nejinak je tomu v oblasti umění a kultury. Modelovým příkladem je dramatická tvorba, ve které Romové*ky ztvárňují zpravidla romské postavy vykreslené v tradičně zažitých stereotypech. Jaké existují cesty ke zlepšení situace romských umělců*kyň?
Hosté*ky
Alžběta Ferencová
Zpěvačka, tanečnice, herečka a moderátorka známá také jako Zea. Pochází z Prešova. V roce 2019 se s kapelou For Someone účastnila soutěže Česko-Slovensko má talent. Zásadní posun pro její život a kariéru přišel, když ji na ulici oslovil agent soutěže krásy. Účast v Miss Universe jí otevřela dveře k herectví. Účinkovala ve slovenských seriálech a reklamách. Přes seriálovou roli se dostala ke zpěvu. Aktuálně vydává svou první dlouhohrající desku s názvem Burning Light, kterou s ní spoluprodukoval Milan André. Pohybuje se v žánru alternativní pop, k jejím vzorům patří FKA Twigs nebo Jessie Ware.
Vera Lacková
Filmařka a majitelka produkční společnosti Media Voice. Svou autorskou tvorbou bojuje především proti stereotypnímu vnímání a diskriminaci menšin. Kromě komerční tvorby se podílela i na mezinárodním dokumentárním projektu Protože, je naděje a natočila krátkometrážní dokumentární film Alica. Je jednou z mála etablovaných romských filmařek v tuzemském mediálním prostředí. Dokumentární film Ako som sa stala partizánkou je jejím celovečerním debutem. V roce 2019 se zúčastnila IDFA Academy v Amsterdamu.
Vojta Lavička
Hudebník, aktivista a novinář. Je průkopníkem romského vysílání v televizi a rozhlase, zasazuje se o práva Romů a jako skvělý houslista se proslavil především díky účinkování v kapele Gipsy.cz. Helena Třeštíková o něm v roce 2013 natočila dokumentární film Nahoru a dolů.
Kamila Zlatušková
Česká producentka, scenáristka, dramaturgyně, režisérka a ředitelka festivalu Serial Killer. Magazín Forbes ji zařadil mezi 150 nejvlivnějších žen Česka. Založila a vede mezinárodní festival seriálové tvorby Serial Killer. Vystudovala obor dramaturgie a scenáristika na JAMU a obor žurnalistika na Masarykově univerzitě. Kromě toho absolvovala roční stáž v oboru TV Broadcasting a Film Studies na univerzitě v USA. Působí také jako pedagožka na FAMU, kde v minulosti zastávala funkci proděkanky. Působila jako dramaturgyně a později jako kreativní producentka v České televizi, kde se podílela například na třech sériích TV dokumentárního cyklu Ptáčata (2010, 2014, 2020) i na dalších mezinárodně oceňovaných pořadech.
Moderuje
Alica Heráková
Novinářka, aktivistka, moderátorka a od roku 2018 členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. V roce 2018 začala tvořit projekt Tuke.TV, nekomerční a nezávislou videoprodukci stojící na platformě romských, českých a slovenských profesionálů z audiovize a médií. Je spoluautorkou publikace Muzea romské kultury Amendar, která nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi.