ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Svědectví ze zákopu

Rozhovor o tom, jak dokumentaristka bojovala na frontě

 

Obyčejně jsou to muži, kteří brání se zbraní v ruce svou zem, v níž zuří válka. Jak ale dopadá na život ukrajinských žen? Některé donutila uprchnout, jiné drží na nohou chod státu a další se rozhodly vstoupit do ozbrojených sil a bojovat za svou vlast. V současnosti působí v ukrajinské armádě více než 30000 žen (15% ze všech příslušníků vojenské služby). Jedná se tak o jeden z nejvyšších počtů žen sloužících v armádě. Jak vypadá život ženy na frontě?

 

Hostka

 

Alisa Kovalenko

Ukrajinská režisérka, která v loňském roce odložila kameru a přihlásila se do boje za Ukrajinu, k čemuž jí vedlo rozhořčení nad ruskou invazí do jejího domova a vzpomínky na sexuální napadení, které přežila během bojů s Moskvou podporovanými separatisty před osmi lety. Po prvním celovečerním dokumentu Sestra Zo, který natočila v posledním ročníku univerzity, natočila Alisa svůj skutečný celovečerní debut Alisa in Warland o válce na východní Ukrajině, který měl premiéru na IDFA v Amsterdamu v roce 2015 v rámci soutěže First appearance. Alisin druhý dokument Domácí hry měl světovou premiéru na Sheffield Doc/Festu a byl nominován na pětašedesáti festivalech (8 ocenění). Domácí hry byly rovněž nominovány na nejlepší ukrajinský dokumentární film roku 2019 Ukrajinskou filmovou akademií. V roce 2019 se Alisa Kovalenko stala členkou Evropské filmové akademie (EFA).

 

Moderuje

 

Petra Procházková

Česká novinářka a humanitární pracovnice. Od roku 1989 pracovala v obnovených Lidových novinách, v roce 1992 odjela jako jejich zpravodajka do Moskvy a působila na území bývalého SSSR až do roku 2001. Byla zpravodajkou z řady válečných konfliktů v Asii i Africe, věnovala se krizovému zpravodajství. V roce 2001 byla z Ruska vypovězena. Do roku 2006 pracovala v Afghánistánu. Po návratu do ČR se věnovala bývalému SSSR, Střední Asii, Afghánistánu. Aktuálně působí v redakci Deníku N.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms