Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Vietnam Stories

Panelová diskuze 

 

V dětství je místo rodičů vychovávaly „české babičky“, na základní škole jim nadávali do „Nguyenů“ a na střední nemohli přespávat u kamarádů, natož randit s Čechy. Když se pak poprvé potkali s rodinou ve Vietnamu, cítili radost, zmatek i odcizení. Kdo je druhá generace Vietnamců, která se již narodila v Česku, proč si říká „banánové děti“ a považuje vůbec Česko za svůj domov? Od čtyř zástupců své generace se dozvíme, jak se jim v Česku vyrůstalo, jaké mají vztahy s rodiči i vietnamskými příbuznými, jak přemýšlejí o lásce, práci i budoucnosti a jak moc těžké bylo pro ně vymanit se z očekávání rodiny a zapadnout do české společnosti.

 

Hosté

Diana Cam Van Nguyen

Česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a animátorka žijící v Praze. Její krátké filmy filmy Malá (2017) a Spolu sami (2018) byly promítnuty na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrály několik cen. Spolu sami bylo oceněno na MFDF Jihlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018 a svoji mezinárodní premiéru mělo na MFF v Rotterdamu.

 

Le Hong Thai

Jeho rodiče pocházejí z Vietnamu. Vyrůstal v severních Čechách. Vystudoval 3. lékařskou fakultu UK, a nyní pracuje jako lékař na Psychiatrické klinice VFN. Ve volném čase se věnuje rodině, přátelům, vaření a hrám se středověkou tematikou.

 

Marta Lopatková

Vystudovala vietnamistiku a etnologii na FFUK v Praze a v současnosti je asistentkou na ústavu Asijských studií. Ve své práci se věnuje zejména kultuře, společnosti a dějinám v koloniálním Vietnamu s akcentem na gender a problematiku modernity. Kromě koloniálního Vietnamu se věnuje studiu migrace a vietnamské komunity na území České republiky jak v současnosti, tak v bývalém Československu. Vedle akademických aktivit dlouhodobě pracovala s vietnamskou komunitou v neziskovém sektoru.

 

Moderuje

Marek Pros

Novinář. Vede lifestyle v Aktuálně.cz a působí jako zástupce šéfredaktora. Se svými kolegy získal letos nominaci na novinářskou cenu (Česko-slovenská cena veřejnosti) za multimediální projekt Zatracená generace Z o problémech mladých Čechů. Narodil se v roce 1984 v jihočeském Táboře, kde prožil dětství, sportovní kariéru ledního hokejisty i dospívání. Později vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně, několik měsíců strávil na univerzitě ve finské Jyväskyle.

 

Ve spolupráci s Aktuálně.cz.

 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt