Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Vnitřní kompas

Rozhovor

 

Každý z nás je vystaven neustálé nutnosti voleb a naše cesta životem, vztahy či profesí je sledem neustálých křižovatek, na nichž se znovu a znovu rozhodujeme. Ani populární katolický kněz, profesor etiky a čtivý publicista Marek Orko Vácha toho není ušetřen. Jaký hodnotový kompas na cestě používá a nakolik je nucen jej proměňovat vlivem moderních fenoménů, na které nemá katolické učení předem odpověď? A kde cítí rezervy svého duchovního života?

 

Host 

Marek Orko Vácha

Biolog, teolog, kněz a pedagog. Katolický kněz, administrátor ve farnosti Lechovice u Znojma. Na Fakultě sociálních studií v Brně vede seminář zaměřený na vztah křesťanství a ekologie. Na Přírodovědecké fakultě MU v Brně vystudoval obor molekulární biologie a genetika, teologii studoval v Olomouci a v Bruselu. V letech 1997 a 2000 se účastnil dvou výprav na Antarktidu. Je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity.

 

Moderuje

Josef Pazderka

Historik, novinář, šéfredaktor zpravodajského on-line deníku Aktuálně.cz.  Narodil se v Jihlavě, vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1999) a rozvojová studia na Oxford Brookes University (2003). Pracoval jako humanitární pracovník ve Společnosti Člověk v tísni, v letech 2005 až 2016 pak jako novinář v České televizi. Nejprve jako zahraniční zpravodaj ČT v Rusku a poté v Polsku a na Ukrajině. Od roku 2018 je šéfredaktorem on-line deníku Aktuálně.cz. V roce 2011 natočil pro ČT úspěšný televizní dokument "Invaze 1968. Ruský pohled" a s kolegy vydal v nakladatelství Torst stejnojmennou knihu, která vyšla postupně v polštině, ruštině a angličtině v rámci série Harvard Cold War Series na Harvardově univerzitě v USA. Je čtyřnásobným držitelem prestižní Novinářské ceny.

 

Ve spolupráci s Českou křesťanskou akademií, Jihlava.

 

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt