26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Vybrat si těžší cestu

Dokumentární dialog o boji za svobodu

 

Útěk a migraci si nejčastěji spojujeme s motivací vést lepší život. Bezpečnější a pohodlnější. Existují však i momenty, kdy se člověk naopak vydává do míst, odkud se ostatní snaží dostat pryč. V mimořádném příběhu afghánské filmařky ustupuje touha po bezpečí a pohodlí záměru proměnit svou zemi v prostředí, z něhož by lidé utíkat nemuseli. Její osudy také dokazují, jak nepředvídanou sílu může mít jednotlivec ve svém snažení, a jak je důležité, že na to nezůstává sám.

 

Hostka

 

Sahraa Karimi*

Filmová režisérka. Studovala na Filmové a televizní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, kde získala titul PhD a stala se tak první ženou v Afghánistánu s tímto titulem z filmové tvorby. Její celovečerní debut Afghánské ženy za volantem získal ocenění na řadě mezinárodních filmových festivalů. Od roku 2012 žila a pracovala v Afghánistánu, kde pracovala ve filmovém prostředí a od roku 2019 vedla státní filmovou organizaci Afghan Films. Po obsazení Kábulu Tálibánem letos v srpnu musela z Afghánistánu uprchnout.

 

Moderuje

 

Filip Remunda

Český režisér, kameraman a producent. Vystudoval katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal spolu s Vítem Klusákem kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý.

 

*Sahraa Karimi se k nám připojí živě ze Spojených států.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy