Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Zdi a svoboda

Dokumentární dialog s Franciscem Cantú

 

Pád Berlínské zdi a demontáž železné opony symbolizovaly nastolení svobody. Co znamená svoboda nyní, v situaci, kdy Spojené státy, Maďarsko a další země staví na svých hranicích zdi a ve Středozemním moři umírají lidé, kteří se touží dostat do Evropy? Lze vůbec vnímat naše nynější možnosti volného pohybu v rámci EU a pohodlného bezvízového vstupu do mnoha zemí jako svobodu, když jsou podobná práva odepřena lidem na útěku? Do jaké míry hranice svobodu chrání a do jaké míry ji popírají? A lze vůbec země, které se opevnily vůči okolnímu světu, aby tak garantovaly „ostrov” svobody svým občanům, opravdu považovat za svobodné Francisco Cantú zaměří naši pozornost k hranicím a ke konkrétnímu utrpení lidí, kteří je zdolávají.

 

Francisco Cantú 

Autor knihy The Line Becomes a River, v níž reflektuje svou zkušenost v řadách americké pohraniční stráže. Laureát Knižní ceny Los Angeles Times, nominovaný na Orwellovu cenu, udělovanou politicky angažované literatuře či publicistice. Dlouhodobě pobývá v blízkosti hranic USA s Mexikem, v současnosti koordinuje terénní výzkum v rámci programu tvůrčího psaní na University of Arizona.

 

Moderují 

Marek Hovorka 

Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Festival založil v roce 1997. V letech 1998–2005 studoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Je spoluzakladatel sítě evropských dokumentárních festivalů Doc Alliance, filmového trhu East Silver a online platformy pro distribuci dokumentárních filmů DAFilms.

 

Filip Remunda 

Český režisér, kameraman a producent. Vystudoval Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal spolu s Vítem Klusákem kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt