Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Zelená přestavba Evropy: zůstane Česko na periferii?

Panelová diskuze 

 

Na rychlý vývoj klimatické změny reaguje Evropská unie plánem přechodu z fosilní energetiky na nízkouhlíkovou. A to bez snížení prosperity, energetické bezpečnosti a ztrát pracovních míst. Prezidentka Evropské komise van der Leyenová smělý záměr označila jako “evropskou verzí člověka na Měsíci”. Zelená přestavba Unie navíc nabývá na důležitosti v souvislostí s obnovou ekonomiky po pandemické krizi. Jaká je šance, že takový plán dojde naplnění? A jak můžeme pomoci tomu, aby se jeho součástí stala vysokouhlíková Česká republika?

 

Hosté

Danuše Nerudová

Ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Ve své vědecké práci se  dlouhodobě specializuje na problematiku evropských daní, o kterých pravidelně přednáší i v zahraničí. Je předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody a zastánkyní rovnocenných příležitostí žen na trhu práce.

 

Martin Hojsík

Poslanec Evropského parlamentu za Progresívne Slovensko, jehož je místopředsedou. Vystudoval genetiku. Odborně se věnuje ochraně klimatu, životního prostředí a zvířat. Od roku 1993 působil v Greenpeace. Byl členem správní rady a programovým ředitelem mezinárodní organizace FOUR PAWS, kde vedl program na ochranu zvířat. Několik roků působil v rozvojovém sektoru, kde pro organizaci ActionAid International vedl boj proti proti daňovým únikům nadnárodních korporací.

 

Anna Gümplová

Pochází z Jihlavy. Vystudovala Mezinárodní teritoriální studia na FSV UK. Pracovala jako asistentka náměstkyně pražské primátorky, v současnosti je asistentkou radní hlavního města pro kulturu. V posledních 12 letech se angažovala zejména v neziskových organizacích – Arnice, Amnesty International, Greenpeace, nejvíce však v hnutí Limity jsme my a v mládežnické politické organizaci Mladí zelení, kterou také vedla. Je ve vedení Federace mladých evropských zelených.

 

Moderuje

Matouš Hrdina

Působí jako komunikační manažer Heinrich-Böll-Stiftung a editor newsletterů Seznam Zpráv, přispívá pro různá česká média. Dříve pracoval jako vedoucí programu Radia Wave a editor Heroine. Ve své práci se zajímá především o nové komunikační technologie a ekologická témata. Věnuje se také kulturní publicistice.

Ve spolupráci s Heinrich Böll Stiftung Praha.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt