ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum


Zkušenost krutosti

Rozhovor o prožitcích rodiny aktivní v centru válečného dění

 

Před válkou působila jako spisovatelka a věnovala se poezii, vydala několik knih pro děti i dospělé. Ruštinu ve své tvorbě nyní vyměnila za ukrajinštinu – jazyk své nově se rodící země. V časech války pomáhala v Mariupolu, její manžel bojoval v Azovstalu a posléze upadl do zajetí. Z nejtragičtějšího místa války nakonec uprchla. Jako jedna z těch, kdo přežili, může vydávat svědectví. O životě obnaženém vůči násilí přicházejícím náhle ze všech stran, o možnostech spolupráce a solidarity zůstavších, o novém světě, který na základě těchto zkušeností přichází. Nejen o tom, koho a co nám válka vzala, ale co nového nás naučila o sobě samých.

 

Hostka

 

Oksana Stomina

Spisovatelka, básnířka, občanská aktivistka a dobrovolnice. Pochází z Mariupolu, kde přežila několik týdnů intenzivního ruského ostřelování, bombardování a nastavší všeobecné humanitární krize. Je autorkou sbírky básní Mariupol v předních liniích, ve které reflektuje začátek ruské invaze a mariupolské události roku 2014. V současnosti pracuje na knize o probíhající válce, o, jejími slovy, „středověké krutosti umocněné moderními technologiemi,“ a o jejích dopadech na životy jednotlivých obyvatel a obyvatelek města.

 

Moderuje

 

Filip Remunda

Český režisér, kameraman a producent. Vystudoval katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu, který pomáhá prosazení českého filmu v zahraničí. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal spolu s Vítem Klusákem kontroverzní filmovou reality show o fiktivním hypermarketu Český sen. Je držitelem Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý. Je jedním z hlavních autorů televizního cyklu Český žurnál.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms