27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Speciál 2 / Střední Evropa a sprosté slovo feminismus
Speciál k epizodě "Fawzia Koofi: V pokoji s nepřítelem" přináší záznam diskuze "Střední Evropa a sprosté slovo feminismus," během které panelistky diskutovaly o postavení žen ve společnosti, o strukturálních problémech, osobních zkušenostech se sexismem, a také o cestách, které můžou vést k emancipaci.
Hosté:
Karolína Koubová, primátorka města Jihlavy. Vystudovala divadelní manažerství na brněnské JAMU. Připravila producentský záměr pro divadlo DIOD. V roce 2011 stála u jeho otevření a věnovala se i jeho dalšímu rozvoji. V komunálních volbách v roce 2014 úspěšně vedla uskupení Fórum Jihlava, stala se městskou radní a od roku 2018 je primátorkou Jihlavy. Je členkou divadelního souboru De Facto Mimo a vede kurz akrobacie na šálách.
Zuzana Kříčková, sociální pracovnice v komunitním centru pro ženy a trans lidi. V patnácti letech začala experimentovat s drogami, aby tak utíkala před rodinnými hádkami. Dvacet let se pohybovala mezi ulicí, léčebnou a rodinou. Svou drogovou závislost proměnila ve workoholismus. Nyní mimo jiné pracuje pro Sananim, kde pomáhá lidem v pasti drogových závislostí, spolupracuje na projektu Živá knihovna a je členkou akční skupiny ASLIDO řešící obtížnou situaci lidí bez domova.
Kateřina Šimáčková, soudkyně Ústavního soudu České republiky. Patnáct let advokátkou, poté čtyři roky soudkyní Nejvyššího správního soudu a už více než šest let působí na své současné pozici. Svou činnost na katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity zaměřuje na problematiku základních práv a svobod. V poslední době se vedle své soudcovské a pedagogické práce věnuje i vztahům práva a genderu.
Magda Vašáryová, slovenská diplomatka, bývalá politička a bývalá herečka. Po sametové revoluci byla velvyslankyní v Rakousku a v Polsku. V letech 2006–2016 byla poslankyní Národní rady Slovenské republiky. Založila a vede nevládní organizaci Via Cultura a think-tank Inštitút pre kultúrnu politiku (IKP), jenž se zabývá kulturní politikou a kritickým myšlením v kulturní oblasti. Je předsedkyní Živeny – spolku slovenských žien.
Kateřina Smejkalová, výzkumná pracovnice pro pražské zastoupení Friedrich Ebert Stiftung. Věnuje se tématu práce, společenským dopadům technologií, genderovým otázkám a komentuje aktuální dění v Německu. Vedle publicistiky působí také jako externí poradkyně ministryně práce a sociálních věcí pro otázky digitalizace práce. Vystudovala germanistiku a politologii na univerzitě v německé Bochumi.
» Další epizody Screenshotu Inspiračního fóra si můžete poslechnout zde.
Fotografie z diskuze "Střední Evropa a sprosté slovo feminismus" na Inspiračním fóru 2019
Screenshot Inspiračního fóra připravili
Dramaturgie a produkce: Ivo Bystřičan, Iveta Černá a Tereza Swadoschová.
Znělku a sound design vytvořil Martin Tvrdý.
Dále se na výrobě podcastu podíleli: Ivana Průchová, Tomáš Tkáč, Jonáš Špaček, Lukáš Pokorný a Viktor Heumann.