26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Ji.hlava Academy
Ji.hlava Academy je vzdělávací a inspirační platforma určena všem talentovaným profesionálům se zkušenostmi s různými aspekty současného dokumentárního filmu.

Ji.hlava Academy se po dobu čtyř dnů stane tvůrčí laboratoří pro všechny, kteří se věnují výrobě současných filmů nebo současnou kinematografii reflektují. Je určena pro všechny, kdo se zabývají hranicemi vizuálního stylu, autorského přístupu a diváckého vnímání a jejich případným posouváním.
V jádru Ji.hlava Academy je proces tvorby filmu, doprovázený přednáškami, rozhovory a debatami pod vedením zkušených a netradičních lektorů.
Hlavní lektor Ji.hlava Academy, filipínský experimentální filmař Khavn, provede účastníky světem filmové poezie. Společně budou vytvářet specifické formáty jako filmová haiku nebo filmové sonety. Výsledné snímky budou veřejně promítnuté divákům závěrečný den festivalu (31. října).
Program bude přístupný vybraným účastníkům, přihlášky je možné podávat do 10. října. Ji.hlava Academy 2021 se koná online ve dnech 27.–30. října.
Poznámka: Vzhledem k promítání výsledných děl v kině je nutné, aby účastníci měli k dispozici techniku minimálně v HD kvalitě.
"Fairly, it was one of the most interesting and engaging workshops I have attended recently. I learned so much from Khavn and the rest of the participants. The workshop gave me the possibility to learn about an absolutely new genre for me. The haiku I made during the workshop are part of my current film project. Moreover, I plan to share this knowledge with students as a co-lecture of a documentary course next year."
Lala Alieva, Ázerbájdžán
účastnice Ji.hlava Academy 2020
Hlavní přednášející pro rok 2021
Khavn / Filipíny
|
Hosté
Peter Kuplowsky je filmový kurátor, tvůrce obsahu, spisovatel a milovník klobouků. V současné době žije v Torontu. Od roku 2005 se profesně zaměřuje na podporu a rozvoj žánrové kinematografie a syrového umění. Působí jako spoluorganizátor pravidelného promítání excentrických filmů v rámci tzv. Laser Blast Film Society a jako dramaturg pro četné mezinárodní filmové festivaly, jako je například Toronto After Dark nebo Fantastic Fest, či pro program Midnight Madness Mezinárodního filmového festivalu v Torontu. Kuplowsky se věnuje i filmové produkci. Jeho filmografie zahrnuje snímky jako Manborg (11), díl Z is for Zygote z filmové antologie Abeceda smrti (The ABCs of Death): 2. část (14), The Interior (15), Nicota (The Void) (16) či Your Mother and I (16). |
Soudade Kaadan je syrská režisérka narozená ve Francii. Vystudovala divadelní kritiku na Vyšším institutu dramatických umění (Higher Institute of Dramatic Arts) v Sýrii a filmovou tvorbu na Univerzitě svatého Josefa (Saint Joseph University, IESAV) v Libanonu. Za svou tvorbu, která prorazila do kin na národní i celosvětové úrovni, obdržela několik mezinárodních ocenění. Její první celovečerní film, fiktivní příběh s názvem The Day I Lost My Shadow, získal v roce 2018 cenu Lev budoucnosti za nejlepší debut na Benátském filmovém festivalu. Zároveň mu byla udělena cena poroty za režii na Filmovém festivalu Los Angeles a byl promítán i na dalších festivalech, jako jsou TIFF, BFI, Busan a IFFR. V roce 2019 obdržela režisérka Velkou cenu poroty na festivalu Sundance za své nejnovější dílo, krátký film Aziza. |
Olaf Möller je dramaturg a spisovatel na volné noze. Pracuje jako kritik v řadě mezinárodních filmových časopisů (mimo jiné například Film Comment, Cinema Scope či Sight & Sound) a jako poradce několika filmových festivalů (Il Cinema Ritrovato, International Film Festival Rotterdam, I mille occhi aj.), muzeí filmu a filmových archivů. Zároveň působí jako mimořádný profesor historie a teorie filmu na Škole umění, designu a architektury na Aaltově univerzitě (Aalto University) v Helsinkách. Je autorem i spoluautorem řady publikací o kinematograii. Na 69. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Locarnu v roce 2016 byl jedním z kurátorů retrospektivy německého filmu Geliebt und verdrängt: Das Kino der jungen Bundesrepublik Deutschland. |