Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko
Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko
Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko
Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko

Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko

délka filmu: 75 min.

synopse

Azylové právo v Bavorsku

Děti jedou za hranice

Dva roky poté – Čechoslováci v exilu

Masakr na Eppsteinské škole

Naturalizace

Východ a Západ – Exodus

Rakouský uprchlický tábor Traiskirchen

Uprchlíci z ČSSR letí do USA

Všichni pomáhají rekreantům, kteří u nich uvízli

Zrcadlo světa – Situace československých intelektuálů ve Vídni

biografie

Výběr ze západoněmeckých televizních záznamů natočených mezi roky 1968–1986 odráží různorodost československých občanů, kteří se za odlišných okolností rozhodli právě pro Německou spolkovou republiku jako cílovou zemi své svobodné budoucnosti. Pohled tamějších médií, potažmo veřejnosti, přibližují příspěvky nejen o slavných osobnostech, jako byl Karel Kryl, Yvonne Přenosilová nebo básník a esejista Ivan Diviš, ale i o běžných lidech, kteří nechtěli podřídit svůj každodenní život režimu, jenž v naší zemi vládnul. Jednou z nich byla i Milada Melanová, která odešla do Německa s celou rodinou. Po prvních dnech v uprchlickém táboře Zirndorf našli malý byt ve Frankfurtu, na sídlišti pro sociálně slabé. Kromě stísněných životních podmínek je však trápí nepořádek a zločinnost v okolí jejich nového bydliště, a navrch narážejí na nepochopení ze strany úřadů. Reportáže nám přiblíží nejen individuální politické motivace emigrantů, ale skrz konkrétní osudy odhalí i cesty integrace. Nešťastný vývoj událostí představí reportáž o jednom z nejtragičtějších amokových útoků na škole v německém Eppsteinu, který má na svědomí tehdy čtyřiatřicetiletý československý emigrant Karel Charva. Příspěvky o úředních postupech při žádání o azyl nám zase ukážou, jak našinci pod tíhou již tak ambivalentních pocitů byli navíc konfrontováni s velmi náročnou byrokratickou realitou. Široké časové rozpětí příspěvků umožňuje srovnat mediální obrazy situace uprchlíka bezprostředně po emigraci a po uplynutí několika let strávených v hostitelské zemi, ale také nahlédnout, jak Německo nápor uprchlíků od akutních začátků až po fázi vyhodnocení úspěšnosti integrace zvládalo.

Výběr rakouských archivních záznamů k tématu československých emigrantů přiblíží mimo jiné bezprostřední situaci na československo-rakouských hranicích v roce 1968 – stísněné podmínky v uprchlickém táboře Traiskirchen, záběry autobusů symbolicky převážejících naději i strach z neznáma a následná bezútěšnost setkání s neurčitým koncem úředních procesů spojených s žádostí o azyl. Zároveň jsme ale svědky solidarity našich rakouských sousedů, kteří za každou cenu chtějí pomáhat a ztroskotané dovolenkáře zásobují jídlem a zajištují jim ubytování. Uslyšíme rozhovory s emigranty, kteří na kameru mluví o důvodech své emigrace a svých plánech do budoucnosti. Mezi ně patří i skupina Čechoslováků, která v Rakousku využila pravidelného letu do USA sp olečnosti Pan American, organizovaného Mezinárodní organizací pro evropskou migraci a uprchlíky. Další příspěvek se zaměří na komunitu československých intelektuálů. Novináři, spisovatelé, umělci a vědci, kteří našli útočiště v blízké Vídni, se v anonymních výpovědích vyjadřují k politickým motivacím Sovětského svazu, k důsledkům nejen v kolektivním slova smyslu, ale i s ohledem na život jednotlivců. Jedním z příkladů je i osud vysokoškolské učitelky a jejího muže, kteří se neshodnou na představách o budoucnosti. Ona chce v zahraničí zůstat, on se chce vrátit do komunistického Československa. Vnitřní konfl ikty a ambivalentní pocity jsou příznačným projevem pro jediné východisko z neudržitelné životní situace, které mnoha uprchlíkům zbylo: emigraci.

další filmy v sekci

Cizinec hledá byt: Švýcarsko
Azyl ve Švýcarsku Českoslovenští uprchlíci Hosté z ČSSR se stávají uprchlíky O dva roky později: Uprchlíci z ČSSR ve Švýcarsku Přímý přenos z městského divadla Vpád Rusů do ČSSR

Cizinec hledá byt: Švýcarsko

45 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Jiná Evropa ...po 30 letech
Francouzský historik a politolog Jacques Rupnik seznámí diváky s materiálem, ze kterého čerpal, když tvořil svůj cyklus Jiná Evropa. Celý archiv byl převezen do České republiky a v současnosti se pracuje na jeho digitalizaci. Diváci tak budou mezi prvními, kteří materiály z něj uvidí naživo, a to přesně 30 let poté, co byl cyklus poprvé zveřejněn. Jacques Rupnik přiblíží, jaké obtíže při natáčení cyklu měl, a poví nám o přístupu komunistických režimů k těm, kteří přicházeli do zemí „jiné“ Evropy natáčet filmy.   Do jaké míry je dnes Evropa jiná než před 30 lety? Na toto téma společně budou diskutovat Jacques Rupnik a Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitelé a rovnost žen a mužů.   Projekce a diskuze se konají za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR.

Jiná Evropa ...po 30 letech

90 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Cizinec hledá byt: Francie
Československo – číst a porozumět Evelyne Sullerot – čtvrteční host Hugovo město Hugův návrat Rozhovor s československým uprchlíkem

Cizinec hledá byt: Francie

70 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Jiná Evropa
Politický průvodce světem za železnou oponou. Výpravný šestidílný cyklus televizní stanice Channel 4 je dobovou odyseou do zemí sovětského bloku v éře soumraku komunistického režimu. Raritní snímky ze socialistických archivů propojené Rupnikovým komentářem ilustrují vzestup a pád totalitní moci ve střední Evropě.

Jiná Evropa

Tom Robbins
Velká Británie / 1988 / 53 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Cizinec hledá byt: USA
Český imigrant peče sušenky Útěk do svobody

Cizinec hledá byt: USA

87 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Přímý přenos z městského divadla v Bazileji
Přímý přenos velké kulturní události z basilejského městského divadla ze srpna 1968, ve kterém spisovatelé jako Heinrich Böll, Max Frisch nebo Günter Grass mluví o potlačení pražského jara příjezdem tanků sovětských vojsk do Československa. V proslovech vzpomínají na své návštěvy Československa, na zde žijící přátele a formulují úvahy o konsekvencích politických převratů.

Přímý přenos z městského divadla v Bazileji

Švýcarsko / 1968 / 83 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt